Administrația municipiului Chișinău a omagiat decanii de vârstă ai culturii moldovenești
Chişinău, 30 dec. /MOLDPRES/.Direcția Cultură a Primăriei municipiului Chișinău a organizat astăzi o întâlnire, la final de an, cu un grup de muzicieni, regizori, scriitori artiști plastici, actori și fotografi, transmite Moldpres.
Viceprimarul de ramură, Angela Cutasevici, a ținut să remarce că evenimentul cu decanii de vârstă ai culturii din Chișinău reprezintă stabilirea unei noi colaborări între părți, pentru a discuta problemele și inițiativele venite de la această breaslă, pentru a fi realizate.
„Dar astăzi vă onorăm pe Dumneavoastră, cei care v-ați consacrat domeniului culturii și valorilor general-umane. Știu că în acest an cultura a fost unul din cele mai afectate domenii. Ne dorim ca anul 2021 să fie plin cu evenimente frumoase, pentru a vă inspira în munca de creație", a menționat viceprimarul.
Angela Cutasevici a precizat că, pentru anul 2021 autoritățile municipale au stabilit diverse acțiuni care vizează parteneriate, atât cu uniunile de creație, cât și cu personalități notorii, pentru a realiza împreună proiecte frumoase.
Seniorii culturii din capitală au fost felicitați și cu un program artistic de Crăciun, prezentat de violonistul Oleg Vitliuc și ansamblul de naiști „PanAcademic".
Municipalitatea a oferit oamenilor de cultură prezenți la eveniment câte o carte poștală cu mesajul de Anul Nou al Primarului General, Ion Ceban, flori și sume bănești.
foto: agora.md
Ministerul Finanțelor a lansat un calculator care permite cetățenilor să compare salariul actual cu cel estimat după reforma salarială
FOTO // IGSU a demarat activitățile de prevenire a înecurilor în perioada estivală
Guvernul României premiază 80 de olimpici din Republica Moldova pentru performanțele școlare
Accident grav la Taraclia. Un bărbat a decedat la fața locului
VIDEO // CNAS îndeamnă cetățenii să acceseze contul personal de asigurări sociale. Informația poate fi verificată în mod electronic
VIDEO // Zmeura și coacăza au apărut pe tarabe. Cât costă fructele de sezon
Trei polițiști din capitală cercetați pentru corupție, reținuți într-o nouă cauză penală
Proiectele turistice din Moldova, susținute prin granturi de până la 750 de mii de lei
Cronica ARHIVELOR // Tighina 1992, în imagini de arhivă din timpul războiului de pe Nistru
CNAS și Institutul Național de Securitate Socială din Spania vor face schimb electronic de formulare și date în domeniul securității sociale
Reforme în sănătate, discutate de CNAM și experții Băncii Mondiale
Doi bărbați, condamnați la 8 și 9 ani de închisoare pentru tâlhărie
Trenul Kiev–Chișinău va circula zilnic începând cu 28 iunie
Reforma sistemului pensiilor pentru militari și funcționari cu statut special: vârsta de pensionare va crește gradual
Administratorul Î.S. „Moldatsa”, Dumitru Vanghelie, a fost demis
Administratorii de bloc din Moldova au un nou ghid practic de lucru
Grecia: Un cutremur cu magnitudinea 5,8 s-a produs la sud-vest de insula Creta
Peste 200 de medici și experți internaționali reuniți la Chișinău pentru viitorul chirurgiei cardiovasculare
Premierul Alexandru Munteanu, la Festivalul „DescOperă”: „O țară care investește în cultură, investește, de fapt, în ceea ce va rămâne după noi”
Un marș al familiei a avut loc la Chișinău
Serviciul Vamal a depistat nereguli ce generează peste 4,6 milioane de lei la buget
Atenție, șoferi! Restricții de circulație în centrul Chișinăului pe 21 iunie
Regatul Unit: Un mort și zeci de răniți în coliziunea a două trenuri de pasageri
REPORTAJ MOLDPRES // Lecția chineză a economiei fără cash: cum devine telefonul un eficient scut anticorupție și ce poate învăța Moldova de la Beijing
FOTO // MOLDPRES, 36 de ani de la înființare: Autogestiune de succes, parteneriate europene și un volum record de ediții ale „Monitorului Oficial” în procesul de aderare la UE
Cinci recorduri naționale pentru Republica Moldova la Campionatul Mondial de scufundări în bazin închis
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, va efectua o vizită oficială în Republica Cehă
FOTO // Ministrul Apărării:„Moldova își reafirmă rolul de partener în sprijinul Ucrainei”
Avocatul Poporului: Sistemul de azil din Republica Moldova are nevoie de consolidare
Atenție, călători! Trafic intens la vama Leușeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova