Adunarea Generală a Judecătorilor a fost întreruptă până la 28 aprilie
Chişinău, 17 mar. /MOLDPRES/. Ședința Adunării Generală a Judecătorilor, convocată astăzi după patru ani de pauză, a fost întreruptă până la data de 28 aprilie. Decizia a fost luată după cinci ore de discuții în care magistrații au decis că vor elabora o declarație ce va fi înaintată autorităților de resort, comunică MOLDPRES.
Timp de mai multe ore, judecătorii au ținut discursuri în care au criticat situația din sistem, dar și ultimele reforme în justiție, pe care le-au numit “lipsite de profesionalism”.
Magistrații prezenți la adunare au decis că vor elabora o Declarație prin care să evidențieze problemele care se atestă în domeniu. Declarația urmează să fie adoptată la următoarea Adunare Generală a Judecătorilor și remisă comunității internaționale și asociațiilor de profil.
De asemenea, a fost amânată și alegerea membrilor CSM.
La Adunarea Generală a Judecătorilor de astăzi au fost prezenți 330 de judecători din 425 câți activează în sistem.
DOC // Directorul CNA, Alexandr Pînzari, a primit gradul special de general-locotenent
Republica Moldova nu va fi afectată de sancțiunile impuse unor companii petroliere rusești, susține speakerul Igor Grosu
VIDEO // Contrabandă la Lipcani. Peste 1, 8 milioane de țigarete ascunse urmau să ajungă la București
MAE anunță o operațiune de evacuare a cetățenilor din Fâșia Gaza, cu sprijin internațional
Ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu, la final de mandat: „Protecția mediului a fost transformată într-o prioritate națională”
DOC // Maia Sandu l-a desemnat pe Alexandru Munteanu candidat la funcția de prim-ministru
Igor Grosu, după consultările de la Președinție: „În mai puțin de 15 zile, Republica Moldova va avea un nou Guvern”
Ministra Justiției la raport: peste 400 de extrădări realizate și directive UE implementate în ultimii ani
Veronica Mihailov-Moraru: „Sistemul judiciar a fost reconfigurat și peste 100 de judecători și 37 de procurori noi au fost promovați”
FOTO // La Chișinău s-a desfășurat ceremonia de marcare a 105 ani de la fondarea Societății Scriitorilor Români din Basarabia, predecesoare a Uniunii Scriitorilor din Moldova
Polițiștii îndeamnă părinții și copiii să respecte măsurile de siguranță în timpul vacanței de toamnă
Trafic intens de călători în postul de trecere Palanca - Maiaki - Udobnoe
Cristina Gherasimov, întrevedere cu noul ambasador al Germaniei la Chișinău, Hubert Knirsch: „Vă mulțumim pentru că sprijiniți țara noastră în procesul de transformare”
Președinta Maia Sandu a numit-o pe Veronica Mihailov-Moraru în funcția de consilier prezidențial în domeniul justiției
ANRE a prelungit termenul de aplicare a produsului destinat facilitării transportului de gaze către Ucraina
IGP semnalează mesaje cu conținut fals trimise pe poșta electronică din numele instituției
Școlile pot primi donații direct prin MPay. Banii sunt utilizați pentru modernizarea instituțiilor
O nouă sesiune a Programului EcoVoucher. Circa 550 de familii își vor procura electrocasnice noi
Schema cu ruda implicată în accident. O femeie a fost înșelată de 5 000 de euro și 2 000 de lei
Un muncitor a decedat în urma unui accident produs în zona de protecție a rețelelor electrice
Raportul intermediar privind amalgamarea voluntară: primele două clustere teritoriale au parcurs cu succes procesul
DOC // Veronica Mihailov-Moraru a fost numită în funcția de consilier prezidențial în domeniul justiției
Noi numiri în Procuratura Anticorupție: CSP a avizat trei adjuncți ai lui Marcel Dumbrăvan
VIDEO // Președintele oficiului teritorial Bălți al Blocului „Pobeda”, reținut într-un dosar de corupere a alegătorilor, finanțare ilegală a partidelor și spălare de bani
VIDEO // Droguri în sumă de 1, 2 milioane de lei. Un cuplu din Bălți, reținut de organele de forță