ro

 

Societate
17 Iulie, 2026 / 21:38
/ 28 Mai, 2016

Adunarea Generală a Procurorilor a ales componenţa noilor organe de autoadministrare

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 mai /MOLDPRES/. Adunarea Generală a Procurorilor a ales vineri componenţa noilor organe de autoadministrare - a Colegiului pentru selecţia şi cariera procurorilor, Colegiului de evaluare a performanţelor procurorilor şi Colegiului de disciplină şi etică, a informat astăzi Procuratura Generală, comunică MOLDPRES.

Colegiul pentru selecţia şi cariera procurorilor are funcția de organizare a concursului de angajare, Colegiul de evaluare a performanţelor procurorilor se ocupă de evaluarea activității acestora, iar Colegiul de disciplină şi etică examinează cauzele disciplinare iniţiate împotriva procurorilor, și aplică, după caz, sancţiuni.

Potrivit Serviciului de presă al PG, corpul de procurori a ales, în baza votului secret, cîte cinci membri din rîndul procurorilor în componenţa celor trei colegii. „Iar încă cîte doi membri vor fi selectaţi de Consiliul Superior al Procurorilor, prin concurs public, din rîndul reprezentanţilor societăţii civile. Mandatul membrilor acestor organe de autoadministrare va fi de patru ani şi îşi vor începe activitatea pe 1 august a acestui an, dată la care va intra în vigoare noua Lege cu privire la Procuratură”, a comunicat sursa citată.

De asemenea, la eveniment, a fost aprobat Regulamentul Adunării Generale a Procurorilor, care va reglementa competenţele şi modul de funcţionare a organului de autoadministrare. „Tot în cadrul Adunării Generale a fost aprobat şi Codul de etică şi conduită al procurorilor, care stabileşte principiile şi standardele de etică profesională obligatorii, normele de conduită ale procurorului în exercitarea atribuţiilor de serviciu şi în viaţa privată”, a menționat sursa citată.

Adunarea Generală a Procurorilor a fost convocată în contextul implementării noii Legi cu privire la Procuratură, adoptată de Parlament la 25 februarie curent.

(Reporter A. Plitoc, editor M. Jantovan)


 
Ultimele Știri
/ Acum 11 ore

FOTO // Sprijin pe termen lung pentru femeile afectate de violență. Primele „Case ale Femeii” vor fi deschise la Cahul și Ștefan Vodă

/ Acum 11 ore

DOC // Turismul din Republica Moldova intră într-o nouă etapă de dezvoltare: investiții de peste 600 de milioane de lei, infrastructură și mii de locuri de muncă create

/ Acum 12 ore

CNAM a transferat peste 20 de milioane de lei pentru salariile medicilor rezidenți aferente lunii iunie

/ Acum 13 ore

Un adolescent de 16 ani a decedat într-un accident cu motocicleta la Fălești

/ Acum 13 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 17 iulie

/ Acum 1 zi

Vreme caldă și fără ploi pentru ziua de vineri. Temperaturile vor ajunge până la 32 de grade

/ Acum 1 zi

Persoanele cu dizabilități, îndemnate să nu restituie prestațiile sociale până la încheierea verificărilor

/ Acum 1 zi

Veniturile bugetului asigurărilor sociale au depășit 27,5 miliarde de lei în primul semestru al anului

/ Acum 1 zi

Arest la domiciliu pentru consilierul MAN Ion Onța, suspectat că ar fi înșelat două persoane cu 155.000 de euro prin investiții imobiliare fictive

/ Acum 1 zi

VIDEO // O grenadă antitanc, depistată de polițiști într-o gospodărie din raionul Căușeni

/ Acum 1 zi

Reglementări noi privind reducerea emisiilor de metan și a altor poluanți climatici: proiectele au fost prezentate public

/ Acum 1 zi

FOTO // Moldovenii din diaspora au celebrat cultura și tradițiile naționale în cadrul festivalului „Diaspora Fest”

/ Acum 1 zi

Circa 38 km ai drumului național M1 vor fi reabilitați în raioanele Hâncești și Nisporeni

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Apă potabilă sigură și o grădiniță modernizată pentru locuitorii satului Ștefănești