Agenda evenimentelor, sâmbătă, 1 noiembrie
10:00 Ceremonia oficială de depunere a jurământului de către noul Cabinet de miniștri, condus de Prim-ministrul Alexandru Munteanu, care a primit votul de încredere din partea Parlamentului.
Sediul Președinției Republicii Moldova;
12:00 Spectacol: „Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele” de Matei Vișniec în regia lui Toma Hogea;
Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din Bălți;
15:30 Ceremonia oficială de deschidere a Campionatului European de Judo U23, care se desfășoară în premieră în Republica Moldova.
Arena Chișinău, str. Calea Orheiului 130;
18:00 Baletul Național „Joc”, gala jubiliară 80 de ani
Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu”;
18:00 Spectacol „Aveți ceva de declarat?” de Georges Feydeau, în regia lui Petru Hadârcă;
Teatrul Național „Mihai Eminescu”, Chișinău;
Festivalul Animest Chișinău 2025 - un eveniment care reunește pasionații de film de animație, tineri creatori, profesioniști și publicul larg în jurul unei arte ce îmbină talentul artistic cu inovația tehnologică.
Cinema Odeon, Chișinău;
FOTO // Donație din Germania. IGP a primit echipamente de securitate cibernetică
Guvernul Munteanu promite accelerarea procesului de aderare: „Depunem eforturi maxime să deschidem discuțiile tehnice de aderare la UE cât mai repede”
Condamnări în dosarul finanțării ilegale a Partidului „Șor”. Doi lideri locali au primit patru ani de închisoare cu suspendare
Intervenție de urgență la Bălți. Un TIR a luat foc într-o zonă industrială
Guvernul Munteanu promite să îmbunătățească accesul la servicii medicale de calitate. „Medicii noștri sunt foarte buni, dar trebuie plătiți bine”
Alexandru Munteanu: „Republica Moldova are una dintre cele mai independente prese din regiune”
Reforma administrativ-teritorială, prioritate a viitorului Guvern. Munteanu: „Omul va fi în centrul schimbării, nu structura”
Majorarea salariilor, pensiilor și indemnizațiilor, prioritate a noului Guvern. Alexandru Munteanu: „Vom veni cu pași concreți pentru a asigura creșterea bunăstării cetățenilor”
Din 1 noiembrie, șoferii sunt obligați să circule cu faza scurtă a farurilor și pe timp de zi
ONU: Numărul victimelor civile din Ucraina a crescut cu 30% în 2025. Principala cauză a morții – atacurile cu drone
Standardele Consiliului Europei pentru procurori, discutate la Chișinău
Universitatea de Medicină a dotat catedrele universitare cu 41 de ecografe portabile moderne
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 1 noiembrie
Mitropolia Basarabiei, mesaj de binecuvântare și susținere pentru noul Guvern: „Fiecare decizie să izvorască din dragostea față de oameni și din dorința de a aduce bunăstare poporului acestei țări”
Ministrul Culturii, Cristian Jardan: „Obiectivele propuse sunt de a asculta oamenii din sistem, de a înțelege problemele și a găsi cele mai bune soluții pentru a le rezolva”
Cabinetul Munteanu a fost învestit de Parlament. Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Să ne unim forțele pentru binele, prosperitatea și parcursul european al Republicii Moldova”
Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă cer variabil și maxime de până la +20°C
DOC // Opt deputați PAS au depus cereri de demisie. Cei mai mulți dintre aceștia vor fi miniștri în noul Guvern
Guvernul Munteanu, votat în Parlament // Ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu: „Vom colabora strâns pentru a dezvolta proiecte concrete”
Alexandru Muneanu, după ce a primit votul de încredere al Parlamentului: „Este o mare onoare să pot servi țara”
Componența noului Guvern, susținută cu votul majorității parlamentare. Alexandru Munteanu: „Am venit cu o ramură de măslin, credeam în consolidare”
GALERIE FOTO // Premierul desemnat Alexandru Munteanu cere vot de încredere în Parlament
Constantin Țuțu a primit încă 30 de zile de arest pentru traversarea ilegală a frontierei şi corupere
Din 1 noiembrie, R. Moldova va deveni parte a rețelei vamale unice europene. Alexandru Iacub: „Ne conectăm la o rețea care va face procedurile mai rapide și mai sigure”
Directorul Liceului „Gheorghe Asachi”, plasat în arest preventiv pentru 30 de zile