ro

 

Societate
26 Iunie, 2026 / 05:14
/ 04 Mai, 2022

Agenția de Mediu îndeamnă societatea să participe la Campania „Miercurea Verde”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 4 mai. /MOLDPRES/. Angajații Agenției de Mediu au lansat campania „Miercurea Verde”. Astfel, ei doresc să inspire oamenii prin propriul exemplu și vin la serviciu optând pentru un mijloc alternativ de transport, transmite MOLDPRES.

„Ne dorim să fim auziți și să contribuim la realizarea acțiunilor de creare a pistelor pentru biciclete și amenajare a parcărilor pentru acestea, crearea infrastructurii de alimentare a mașinilor electrice pentru instituțiile publice, transport public mai puțin poluant”, indică un comunicat al instituţiei.

Agenția de Mediu reamintește că în fiecare zi de miercuri, „fiecare dintre noi putem contribui pentru a proteja mediul și sănătatea populației, optând pentru un mijloc alternativ de transport”.

Campania „Miercurea Verde” este o iniţiativă voluntară, prin care se îndeamnă toţi cetăţenii să renunţe la deplasarea cu maşina personală şi să aleagă mijloace mai puţin poluante, așa ca trotineta, mersul pe jos sau mijloacele de transport în comun.

„Vă așteptăm cu poze, care să reflecte modul în care alegeți să fiți prietenoși cu mediul înconjurător, neapărat să menționați hashtag-ul #MiercureaVerde, dar și un mesaj prin exemplul propriu de deplasare spre și de la serviciu într-o manieră verde”, îndeamnă ecologiştii.

Foto: Agenţia de Mediu


 
Ultimele Știri
/ Acum 16 ore

Serviciile de sănătate mintală din Moldova, transformate prin proiectul MENSANA. Rezultatele a 12 ani de reformă

/ Acum 17 ore

Ministerul Educației a publicat rezultatele sesiunii de bacalaureat. Rata de promovare a crescut

/ Acum 18 ore

VIDEO // Ministrul Mediului suspendă ordinul privind recoltarea căprioarelor și anunță consultări publice

/ Acum 18 ore

Un fost angajat al poliției a fost condamnat la închisoare pentru abuz în timpul unei intervenții

/ Acum 18 ore

Șapte persoane din Bălți, înșelate într-o piramidă financiară. Un bărbat a fost condamnat la închisoare

/ Acum 18 ore

Marcel Bolboaca-Negru este noul atașat al apărării în cadrul Ambasadei SUA la Chișinău

/ Acum 19 ore

Canicula pune în pericol eficiența medicamentelor. Recomandările AMDM pentru păstrarea corectă a acestora pe timp de vară

/ Acum 19 ore

Rezultatele preliminare ale examenelor de gimnaziu au fost afișate

/ Acum 20 ore

DOC // Lucrările de dezvoltare a infrastructurii regionale de gestionare a deșeurilor au fost declarate de utilitate publică

/ Acum 21 ore

Cabinete renovate și servicii îmbunătățite la Centrul de Sănătate Glodeni

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, joi, 25 iunie

/ Acum 1 zi

METEO // Temperaturi de până la 32 de grade pe 25 iunie

/ Acum 1 zi

Tentativă de omor la Buiucani. O femeie a fost stropită cu o substanță inflamabilă și incendiată de soț

/ Acum 1 zi

Un ofițer de la „Fulger” a fost rănit după o împușcătură accidentală în timpul serviciului