ro

 

Societate
13 Mai, 2026 / 21:02
/ 04 Mai, 2022

Agenția de Mediu îndeamnă societatea să participe la Campania „Miercurea Verde”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 4 mai. /MOLDPRES/. Angajații Agenției de Mediu au lansat campania „Miercurea Verde”. Astfel, ei doresc să inspire oamenii prin propriul exemplu și vin la serviciu optând pentru un mijloc alternativ de transport, transmite MOLDPRES.

„Ne dorim să fim auziți și să contribuim la realizarea acțiunilor de creare a pistelor pentru biciclete și amenajare a parcărilor pentru acestea, crearea infrastructurii de alimentare a mașinilor electrice pentru instituțiile publice, transport public mai puțin poluant”, indică un comunicat al instituţiei.

Agenția de Mediu reamintește că în fiecare zi de miercuri, „fiecare dintre noi putem contribui pentru a proteja mediul și sănătatea populației, optând pentru un mijloc alternativ de transport”.

Campania „Miercurea Verde” este o iniţiativă voluntară, prin care se îndeamnă toţi cetăţenii să renunţe la deplasarea cu maşina personală şi să aleagă mijloace mai puţin poluante, așa ca trotineta, mersul pe jos sau mijloacele de transport în comun.

„Vă așteptăm cu poze, care să reflecte modul în care alegeți să fiți prietenoși cu mediul înconjurător, neapărat să menționați hashtag-ul #MiercureaVerde, dar și un mesaj prin exemplul propriu de deplasare spre și de la serviciu într-o manieră verde”, îndeamnă ecologiştii.

Foto: Agenţia de Mediu


 
Ultimele Știri
/ Acum 10 ore

Premierul Alexandru Munteanu, despre cazul minorului decedat la unitatea militară din Cahul: „Avem nevoie de adevăr și responsabilitate”

/ Acum 10 ore

Blocurile noi vor trebui să fie dotate obligatoriu cu infrastructură pentru fibră optică

/ Acum 10 ore

Permisele de conducere emise în Republica Moldova vor fi recunoscute în Irlanda

/ Acum 10 ore

Dosar de corupție la Spitalul raional din Florești. Ministrul Sănătății, Emil Ceban: „Astfel de practici nu fac față instituției”

/ Acum 10 ore

VIDEO // Organele de forță au reținut al 18-lea membru al unei rețele de organizare a migrației ilegale

/ Acum 11 ore

Republica Moldova ar putea avea un sistem unic de plăți și taxe de mediu. Autoritățile propun taxă pe carbon și taxe pentru plasticul de unică folosință

/ Acum 11 ore

Ploile și vântul puternic au provocat intervenții ale salvatorilor în Chișinău și Cantemir

/ Acum 12 ore

Agenda evenimentelor, miercuri,13 mai

/ Acum 23 ore

Temperaturile scad simțitor miercuri, iar ploile nu contenesc

/ Acum 1 zi

Peste 8 mii de persoane au fost angajate în câmpul muncii de la începutul anului, cu sprijinul ANOFM

/ Acum 1 zi

Circulația troleibuzelor și autobuzelor din capitală, afectată de ploaia puternică

/ Acum 1 zi

Judecătoarea Natalia Mămăligă a promovat reevaluarea. CSM a acceptat raportul Comisiei

/ Acum 1 zi

Noi magistrați în sistem. 17 judecători au depus jurământul în cadrul ședinței CSM

/ Acum 1 zi

FOTO // Primul tablier al „Podului de Flori” de la Ungheni a ajuns pe șantierul din Republica Moldova