ro

 

Societate
16 August, 2026 / 03:50
/ 10 Iunie, 2021

Agenția Turcă de Cooperare și Coordonare repară un centru comunitar pentru copii defavorizați din Chișinău

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 iun. /MOLDPRES/. Agenția Turcă de Cooperare și Coordonare în Republica Moldova, TIKA, a realizat 70 la sută din reparațiile capitale ale Centrului comunitar pentru copii și tineri ,,Ștafeta" din municipiul Chișinău, transmite MOLDPRES.

Potrivit informațiilor prezentate de municipalitate, lucrările constau în replanificarea încăperilor, reabilitarea tavanelor, a dușumelelor și pereților, înlocuirea rețelei electrice, schimbarea tâmplăriei. De asemenea, vor fi realizate lucrări de exterior, care vizează renovarea fațadei Centrului și amenajarea terenului aferent.

Centrul va fi dotat cu echipament special, televizoare, calculatoare, va dispune de săli destinate activităților pentru copii, birouri pentru psihologi, asistenți sociali, dar și pentru alți specialiști.

Ajutorul TIKA este acordat Direcției generale pentru protecția drepturilor copilului a municipiului Chișinău sub formă de proiecte și programe, care sunt orientate spre susținerea dezvoltării economice, sociale și culturale durabile a beneficiarilor aflați în situație precară.

Până la inițierea reparației capitale, în evidența Centrului „Ștafeta" se aflau circa 70 de minori din diferite categorii sociale - copii rămaşi fără ocrotire părintească și cei în situaţie de risc.

foto: Primăria Chișinău 


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Risc de infectare cu virusul West Nile în mai multe țări europene. ANSP îndeamnă călătorii să respecte măsurile de protecție împotriva înțepăturilor de țânțari

/ Acum 1 zi

Maia Sandu, întâlnire cu Lilia Neagu și Asea Andruh-Scorpan: „Gestul de curaj al celor care au scris lozinci în română pe zidurile Chișinăului trebuie păstrat ca lecție de verticalitate”

/ Acum 1 zi

Cod galben de pericol de incendiu în perioada 15–21 august. Recomandările autorităților

/ Acum 1 zi

Procurorul Alexandru Capmari a trecut evaluarea externă de integritate

/ Acum 1 zi

Un cetățean moldovean, transportat cu SMURD din Austria în Republica Moldova pentru continuarea tratamentului

/ Acum 1 zi

O femeie de 73 de ani din Durlești, înșelată să-și vândă apartamentul și să transmită escrocilor 61.000 de euro

/ Acum 1 zi

Un sistem modern de gaze medicale a fost instalat la Institutul Oncologic cu sprijinul CNAM

/ Acum 1 zi

VIDEO // Un minor de 16 ani, suspectat că a furat un ATV în Chișinău

/ Acum 1 zi

Comunitatea evreiască din Republica Moldova are un nou Prim-Rabin

/ Acum 1 zi

Pompierii moldoveni intervin pentru stingerea unui incendiu forestier de proporții în Grecia

/ Acum 1 zi

VIDEO // Absolvenții cu certificat ASGP pot alege din peste 50 de meserii pentru formare profesională

/ Acum 1 zi

FOTO // Zeci de primari și reprezentanți ai autorităților locale au discutat la Bălți despre oportunitățile pentru tineri

/ Acum 1 zi

Începe Postul Adormirii Maicii Domnului

/ Acum 2 zile

Agenda evenimentelor, vineri, 14 august