ro

 

Societate
13 Iunie, 2026 / 05:47
/ 17 Decembrie, 2020

Agricultorii și-au reluat protestul din fața Legislativului

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 17 dec. /MOLDPRES/. Zeci de agricultori au revenit în această dimineață pentru a protesta în fața Legislativului. Fermierii spun că vor demisia Guvernului, cer alegeri anticipate și vor anularea legilor bugetare adoptate ieri de deputați. Clădirea Parlamentului și celelalte instituții din apropriere sunt păzite de oamenii legii, comunică MOLDPRES.

Protestatarii scandează ”Demisia!”, ”Anticipate!” și ”Noi nu cedăm!”. Acestora li s-au alăturat și reprezentanți și simpatizanți ai unor partide. În fața protestatarilor au venit și deputați din Platforma DA.

Agricultorii spun că vor protesta pașnic și cer autorităților să le asculte solicitările.

Angajații IGP au venit cu o serie de recomandări în contextul protestului fermierilor și le-au solicitat participanților la manifestație să respecte legea și să nu admită încălcări de ordine și siguranță publică.

Agricultori din mai multe raioane ale țării protestează de câteva zile în centrul capitalei. Pe 16 decembrie, aceștia la volanul tractoarelor au mers în fața Parlamentului și au cerut să li se acorde despăgubiri pentru pierderile suferite în urma secetei și au cerut să fie revizuită cota TVA.


 
Ultimele Știri
/ Acum 18 ore

Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”, inaugurată în PMAN. Igor Grosu: „Memoria acestor tragedii este o ancoră care trebuie să ne amintească la ce pot duce regimurile autoritare”

/ Acum 18 ore

Bărbat recidivist, trimis la închisoare după ce a lovit o polițistă

/ Acum 19 ore

Trafic intens la Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova. Autoritățile recomandă rute alternative

/ Acum 19 ore

Republica Moldova aderă la Academia de Drept European de la Trier

/ Acum 20 ore

Restricții de trafic în Sîngerei. Drumul dintre Pepeni și Bălășești este blocat, iar șoferii sunt îndemnați să evite zona

/ Acum 20 ore

Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii

/ Acum 20 ore

Parlamentul își consolidează securitatea digitală. Funcționarii au fost instruiți în protecția informațiilor

/ Acum 20 ore

Bacalaureat 2026 // Candidații susțin proba la disciplina de profil

/ Acum 21 ore

DOC // Concurs deschis oficial pentru funcția de director general al TRM. Anunțul a fost publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 21 ore

VIDEO // „Poduri între sate trebuie, nu hotare”. Guvernul a lansat campania de promovare a reformei APL

/ Acum 22 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 12 iunie

/ Acum 22 ore

Victimele deportărilor staliniste, comemorate la Chișinău. Programul evenimentelor

/ Acum 1 zi

VIDEO // Alți trei suspecți, reținuți într-un caz de escrocherie comisă în capitală

/ Acum 1 zi

Republica Moldova a devenit membră a WorldSkills Europe: standarde europene de formare profesională și schimb de experiență