Alocațiile lunare pentru mai multe categorii de populație vor crește
Chişinău, 19 oct. /MOLDPRES/. Persoanele cu dizabilități de pe urma celui de-al Doilea Război Mondial și acțiunilor de luptă pentru apărarea integrității teritoriale şi independenței Republicii Moldova ar putea primi alocații mai mari. Un proiect de lege în acest sens a fost înaintat de speakerul Igor Grosu, președintele Comisiei protecție socială, sănătate și familie, Dan Perciun, și membrul Comisiei securitate națională, apărare și ordine publică, Boris Marcoci, comunică MOLDPRES.
Proiectul prevede majorarea cuantumului alocației lunare de stat pentru persoanele cu dizabilități de pe urma celui de-al Doilea Război Mondial și acțiunilor de luptă pentru apărarea integrității teritoriale şi independenței Moldovei, soții supraviețuitori ai participanților la cel de-al Doilea Război Mondial sau la acțiuni de luptă pe timp de pace, căzuți la datorie. De asemenea, vor beneficia de majorări persoanele care au fost încadrate în grad de dizabilitate în urma participării la lichidarea consecințelor avariei de la Cernobîl, soții celor care au decedat sau copiii lor, până la atingerea vârstei de 18 ani sau după această vârstă, dacă îşi continuă studiile în instituțiile de învățământ.
Creșterea este prevăzută și pentru unul din părinţi ai participanţilor la acţiunile de luptă pe timp de pace sau la acţiunile de luptă pentru apărarea integrităţii teritoriale şi independenţei Republicii Moldova căzuţi la datorie, dar și pentru alte categorii. Majorarea cu 250 de lei urmează să se facă începând cu 1 ianuarie 2023. Cheltuielile necesare pentru realizarea acestei măsuri sociale constituie 90,6 milioane de lei.
Proiectul de modificare a Legii cu privire la protecția socială suplimentară a unor categorii de populație a fost avizat astăzi de Comisia economie, buget și finanțe, Comisia securitate națională, apărare și ordine publică și urmează a fi supus votului în plenul Legislativului.
Foto: Parlament
Mesaj emoționant de Ziua Copilului din Parlament. Ion Groza: „Suntem datori să avem grijă de prezentul și viitorul țării, iar copiii sunt viitorul nostru”
Sergiu Lazarencu, de Ziua Nistrului: „Protejarea fluviului este responsabilitatea fiecăruia dintre noi”
Lucrări de întreținere și plombare pe mai multe drumuri naționale și regionale din țară
VIDEO // Vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman, îndeamnă absolvenții să își continue studiile în Moldova: „Universitățile din Moldova devin tot mai competitive la nivel european”
VIDEO // Schemă de spălare de bani de peste 10 milioane lei descoperită prin „vouchere fictive”. 39 de percheziții la o companie legată de un subiect sancționat internațional
Noi locuri vacante în sistemul judecătoresc: CSM scoate la concurs funcții în mai multe instanțe
DOC // Datele privind emisiile de gaze cu efect de seră vor fi verificate de experți independenți
ANOFM extinde sprijinul pentru cei care caută un loc de muncă. Peste 9.000 de persoane au fost angajate de la începutul anului
DOC // Două instituții din Moldova vor reprezenta țara la Uniunea Internațională pentru Protecția Noilor Soiuri de Plante
Agenda evenimentelor, joi, 28 mai
Meteorologii prognozează pentru joi precipitații de scurtă durată și cer variabil
Drumarii din nordul țării au intervenit pe mai multe trasee naționale după căderi de arbori și crengi
Republica Moldova și Grecia vor să dezvolte proiecte comune în turism și cultură
Anatolie Nosatîi: Un nou radar ar putea deveni funcțional chiar în prima lună de vară
Declarație privind combaterea consumului de tutun, aprobată de Parlament
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre alegerile în Găgăuzia: „Nu vom permite nimănui să intervină în treburile interne ale Republicii Moldova”
Evoluțiile macroeconomice și financiare regionale, discutate de guvernatoarea BNM, Anca Dragu, și președinta Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde
„Primării Puternice – Localități Dezvoltate”: peste 400 de primari se reunesc vineri în PMAN. Premierul interimar al României, invitat special
Reabilitarea sistemului de irigare „Criulenii de Sus” intră în etapa de implementare
Număr record de elevi care vor primi nota „10” din oficiu la bacalaureat în 2026
Numărul plângerilor depuse la Consiliul pentru egalitate, în creștere în 2025: circa 400 de cereri recepționate anul trecut
Facilități pentru investițiile în energia verde: taxe vamale eliminate pentru baterii de stocare și turbine eoliene
Cronica ARHIVELOR // Dimitri Caracioban – scenaristul și artistul care a lăsat în urmă un muzeu al memoriei
Aproape două milioane de lei pierdute în urma fraudelor telefonice în doar 24 de ore
Kaja Kallas şi miniştri de Externe din țările baltice avertizează împotriva unei „capcane” întinse de Putin
ONU critică o escaladare periculoasă a războiului dintre Ucraina-Rusia și face apel la reținere
Speakerul Igor Grosu, după protestul fermierilor: „Statul a venit cu răspunsul pe care și-l poate permite pentru moment”
Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul
Condiții speciale de admitere și burse în valoare de 1200 de lei pentru elevii și studenții de etnie romă
Comercianții de flori, vizitați de Fisc în preajma încheierii anului școlar