Alocațiile pentru mai multe categorii de populație vor crește
Chişinău, 2 mar. /MOLDPRES/. Cuantumul alocației lunare de stat acordate mai multor categorii de populație va fi majorat. Un proiect de lege în acest sens a fost adoptat astăzi de deputați, comunică MOLDPRES.
Inițiativa legislativă a fost înaintată de președintele Parlamentului, Igor Grosu, și alți doi deputați ai Fracțiunii PAS – Boris Marcoci și Dan Perciun. Documentul prevede creșterea alocației oferite participanților la războiul de pe Nistru, la acţiunile de luptă din Afganistan şi la acţiunile de luptă de pe teritoriile altor state. Vor mai beneficia de creșteri ale alocațiilor persoanele cu dizabilităţi și soții supraviețuitori de pe urma celui de-al Doilea Război Mondial, a acţiunilor de luptă pentru apărarea integrităţii teritoriale şi independenţei Republicii Moldova și a lichidării consecinţelor avariei de la Cernobîl.
Totodată, vor crește alocațiile lunare pentru copiii persoanelor cu dizabilităţi de pe urma războiului decedate, copiii participanţilor la lichidarea consecinţelor avariei de la Cernobîl, decedaţi. Alocația este prevăzută pentru copii până la atingerea vârstei de 18 ani sau după această vârstă, dacă îşi continuă studiile în instituţiile de învăţământ la cursurile de zi până la terminarea studiilor.
Alocații majorate vor fi acordate și unuia dintre părinţii participanţilor la acţiunile de luptă în timp de pace sau la acţiunile de luptă pentru apărarea integrităţii teritoriale şi independenţei Republicii Moldova căzuţi la datorie sau decedaţi în timpul îndeplinirii obligaţiilor serviciului militar în termen în rândurile Armatei Sovietice sau ale Armatei Naţionale sau ai participanţilor la lichidarea consecinţelor avariei de la Cernobîl, decedaţi.
Pentru fiecare categorie creșterea va constitui 250 de lei. Astfel, în funcție de categoria de beneficiari, cuantumul minim va crește până la 800–1800 de lei, iar suma totală care ar urma să fie oferită din bugetul de stat în acest scop va constitui circa 90,6 milioane de lei.
Agenda evenimentelor, vineri, 21 august
Un copil de trei ani a decedat după ce a fost lovit de o mașină în curtea unui bloc din Chișinău
Câștigătorii concursului „EU&bunicii mei” 2026 vor descoperi trei capitale europene
La Marea Dictare Națională vor putea participa persoane cu deficiențe de vedere: MEC va asigura condițiile necesare
Cinci foști ofițeri au fost condamnați pentru interceptarea ilegală a comunicațiilor unor activiști, jurnaliști și politicieni
BTA: Centrul de tineret din Taraclia va implica tinerii printr-un proiect susținut de Bulgaria
Cod galben și portocaliu de caniculă în Moldova. Temperaturile vor ajunge până la 36 de grade
MAI: În apropiere de Giurgiulești au fost depistate resturile unei drone de tip Geran
Cinci comunități din Ștefan Vodă s-au unit într-o singură primărie: investiții de circa 39 de milioane de lei asigurate de Guvern
Ambasada Republicii Moldova în Israel atenționează: perturbări majore în operarea zborurilor pe Aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv
Cinci cazuri de fraudă telefonică au fost raportate în ultimele 24 de ore
Începe turul II al admiterii în învățământul profesional tehnic: sunt disponibile circa 2400 de locuri bugetare
Cronica INDEPENDENȚEI // Cum a început „Istoria românilor” în Republica Moldova
VIDEO // Percheziții într-un dosar de spălare de bani: bancnote provenite din infracțiuni comise în UE, introduse în circuitul financiar din Moldova
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Muzeul din Trușeni, locul unde obiectele vechi spun istoria comunității
MOLDOVA#35 - Ce am construit // Ministra Finanțelor, Victoria Belous: „Sistemul finanțelor publice a trecut printr-o transformare profundă”
Incendiul de la gunoiștea din Orhei continuă de peste 24 de ore. Pompierii mențin situația sub control
FOTO // Zilele Diasporei la Parlament. Cetățenii reveniți acasă au participat la expoziții, dezbateri și exerciții de democrație
Restricții de circulație în centrul capitalei. Angajații instituțiilor de forță vor desfășura antrenamente generale pentru Parada Militară din 27 august
Microbuze școlare moderne pentru mai multe instituții de învățământ: 38 de vehicule noi vor transporta elevii la școală
Ion Șlicari, audiat pe 25 august în cadrul evaluării externe a procurorilor
DOC // Un raport SIS și AIM demontează miturile privind cantitatea reală de muniții de la Cobasna. Alexandru Musteața: „Nu este o amenințare existențială pentru regiune, așa cum a fost prezentat insistent în scop geopolitic”
Șapte persoane, care ar fi prejudiciat statul cu circa 4 milioane de lei, achitate de către instanța de judecată
Un deținut, evadat din Penitenciarul Pruncul, a fost condamnat la un an de închisoare
LIVE // La Cobasna sunt depozitate 14 mii de tone de muniții, cantitate brută. O eventuală explozie ar avea doar efecte locale
Rusia anunță că este dispusă să asculte noi idei pentru pacea în Ucraina, dar cu respectarea „realităților de pe teren”
UPDATE Traficul sporit la Leușeni și Sculeni a fost fluidizat
ANRE a aprobat noile tarife la gazele naturale pentru consumatorii finali
Camioanele de peste 12 tone, restricționate pe drumurile din nordul țării din cauza caniculei
Mai mulți bani pentru medicamente compensate: CNAM a achitat peste 115 milioane de lei