ro

 

Societate
11 Mai, 2026 / 20:32
/ 14 Septembrie, 2020

Ambasada Chinei a donat un lot de laptopuri pentru instituțiile de învățământ din țară

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 sep. /MOLDPRES/. Ambasada Republicii Populare Chineze a donat astăzi 26 de laptopuri cu soft licențiat în cadrul campaniei „Donează un computer pentru educație", comunică MOLDPRES.

Evenimentul de transmitere a tehnicii a avut loc la Ministerul Educației, Culturii și Cercetării, cu participarea ministrului Igor Șarov și a Ambasadorului Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Populare Chineze în Republica Moldova, Zhang Yinghong.

„Apreciez că în aceste condiții dificile pentru toată lumea sunteți alături de noi cu această donație. Trebuie să menționez că ne-ați fost alături întotdeauna, începând de la încheierea Acordului între Guvernul Republicii Moldova și Guvernul Republicii Populare Chineze, datorită căruia mai mulți tineri moldoveni au primit burse de studii. Nu putem uita nici de sprijinul pe care l-ați oferit la organizarea celor mai mari evenimente culturale din Republica Moldova", a subliniat Igor Șarov în cadrul evenimentului de donare.

„Republica Populară Chineză și Republica Moldova au avut întotdeauna o colaborare prietenoasă. Știm că studierea la distanță este esențială în aceste timpuri, de aceea Ambasada Chinei îi sprijină pe cei care au nevoie. Prin această contribuție, dorim să asigurăm măcar o clasă de elevi cu acces la studii online", a declarat diplomatul chinez.

Cele 26 de laptopuri vor fi distribuite în instituțiile de învățământ printr-o hotărâre de Guvern, împreună cu alte donații realizate în această perioadă.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Un minor a murit în urma unui incident într-o unitate militară din Cahul

/ Acum 1 zi

Investiții europene de milioane la Institutul de Medicină Urgentă: condiții mai bune pentru pacienți

/ Acum 1 zi

Zeci de elevi și studenți au descoperit în această săptămână activitatea Parlamentului

/ Acum 1 zi

Judecătorii și procurorii moldoveni și-au perfecționat cunoștințele în domeniul justiției verzi

/ Acum 1 zi

Incendiul de la Cernobîl nu afectează Republica Moldova, anunță autoritățile

/ Acum 1 zi

O femeie din capitală a fost condamnată la doi ani de închisoare pentru conducere în stare de ebrietate

/ Acum 1 zi

MEC a premiat elevii câștigători ai concursului „Prin Memorie și Recunoștință spre viitorul european”

/ Acum 1 zi

Moldova sub avertizare meteo: ploi, descărcări electrice și răcire accentuată. Cetățenii, îndemnați să nu își uite umbrelele

/ Acum 1 zi

Aglomerație la frontieră: Mii de autoturisme și camioane au trecut vama în ultimele 24 de ore

/ Acum 1 zi

Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace se desfășoară în toate sectoarele Chișinăului

/ Acum 2 zile

Cod galben de ploi puternice. Salvatorii îndeamnă cetățenii să respecte regulile de securitate

/ Acum 2 zile

GALERIE FOTO // Orășelul European a fost inaugurat în inima capitalei de Ziua Europei

/ Acum 2 zile

Orășelul European, inaugurat în PMAN de Ziua Europei – sărbătoare a păcii, unității și diversității

/ Acum 2 zile

Rusia folosește memoria celui de-al Doilea Război Mondial pentru a justifica agresiunea. Ambasadorul Paun Rohovey: „Ucraina luptă pentru libertate”