ro

 

Societate
08 Iunie, 2026 / 02:45
/ 04 Decembrie, 2020

Ambasada SUA regretă decizia Legislativului de a abroga decizia de vânzare a fostului Stadion Republican

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 4 dec. /MOLDPRES/. Ambasada SUA a publicat un comunicat în care anunță că “Statele Unite regretă și critică adoptarea legislației de abrogare a Legii nr. 151 din 2018, ce autoriza vânzarea terenului fostului Stadion Republican către Statele Unite pentru construirea unui nou Complex al Ambasadei”, comunică MOLDPRES.

Decizia adoptată ieri în plen a fost criticată și de opoziția parlamentară, însă autorii proiectului, fracțiunea PSRM, susțin că “stadionul trebuia întors statului deoarece este un loc simbolic pentru Chișinău, în special pentru sutele de mii de microbiști”.

În comunicatul emis de Ambasada SUA se precizează că “Statele Unite au negociat în bună-credință cu guverne succesive ale Republicii Moldova timp de peste un deceniu achiziția terenului. Această abrogare încalcă un acord bilateral obligatoriu, încalcă dreptul internațional și afectează negativ relațiile dintre SUA și Republica Moldova”.

„Statele Unite sunt pregătite să investească peste 250 de milioane de dolari pentru a construi o nouă ambasadă la Chișinău, creând sute de locuri de muncă, sprijinind afacerile locale și revitalizând economia Chișinăului. După cum am spus în mod constant, orice nouă construcție pe acest teren va respecta semnificația lui culturală și istorică. Îndemnăm autoritățile Republicii Moldova să regândească acest pas și să-și onoreze obligațiunile asumate în urma negocierilor”, se mai spune în comunicat.

Ieri, deputații PSRM, susținuți de cei din fracțiunea Șor și din Platforma Parlamentară „Pentru Moldova”, au adoptat mai multe proiecte de legi, printre care și cea de abrogare a Legii nr. 151 din 2018, ce autoriza vânzarea terenului fostului Stadion Republican către Statele Unite. Votul a generat nemulțumirea opoziției,  la un moment fiind înregistrate chiar și altercații între deputați.

Socialiștii au declarat după ședință, că la insistențele lor terenul fostului stadion a fost întors în proprietatea statului, deoarece acest loc este unul istoric și simbolic pentru Chișinău și pentru întreaga țară.

Și premierul Ion Chicu s-a arătat surprins de votul deputaților, prin care s-a abrogat legea nr.151/2018 cu privire la transmiterea stadionului Republican cu titlu oneros Ambasadei Statelor Unite ale Americii. În opinia sa, această decizie a Legislativului „nu este una reușită”.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Curtea de Apel a menținut condamnarea Marinei Tauber la 7 ani și 6 luni de închisoare

/ Acum 2 zile

Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică

/ Acum 2 zile

Prejudiciu de un milion de lei într-o zi din cauza fraudelor telefonice

/ Acum 2 zile

„Nu au fost depistate noi pete de petrol pe Nistru”. Ministrul Mediului anunță când va fi verificată siguranța peștelui

/ Acum 2 zile

Ministerul Apărării anunță deplasări de tehnică militară pe timp de noapte în cadrul unor exerciții planificate

/ Acum 2 zile

Republica Moldova pregătește o nouă ediție a Cărții Roșii. Zeci de specii vor fi incluse, iar altele vor fi eliminate de pe listă

/ Acum 2 zile

Energocom atenționează privind noi tentative de fraudă: escrocii se prezintă la locuințele cetățenilor drept reprezentanți ai instituției

/ Acum 2 zile

Strada Albișoara va fi închisă temporar în acest weekend pentru un eveniment sportiv

/ Acum 2 zile

Republica Moldova pregătește un dosar împotriva Rusiei pentru poluarea Nistrului. Prejudiciul estimat depășește 455 de milioane de lei

/ Acum 2 zile

DOC // O nouă distincție oficială pentru parada dedicată celor 35 de ani de independență

/ Acum 2 zile

Mecanismul internațional de Evaluare a Necesităților Post-Dezastru în urma crizei de poluare a râului Nistru, lansat la Chișinău

/ Acum 2 zile

VIDEO // Descinderi într-un dosar cu tranzacții fictive și scheme de plată a muncitorilor străini. Administratorul unei companii de construcții a fost reținut

/ Acum 2 zile

Performanță pentru patru absolvenți de liceu: vor susține o singură probă în sesiunea de bacalaureat

/ Acum 2 zile

VIDEO // Fugar căutat în mai multe dosare penale, prins de poliție și trimis la executarea pedepsei