ro

 

Societate
18 Ianuarie, 2026 / 15:48
/ 26 Mai, 2016

Ambasada Turciei a donat Primăriei municipiului Chișinău un automobil destinat persoanelor cu dizabilităţi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 26 mai /MOLDPRES/. Ambasada Turciei în Republica Moldova a donat astăzi Primăriei municipiului Chișinău un automobil specializat, destinat persoanelor cu dizabilităţi ale aparatului locomotor, aflate în situaţii de risc, informează MOLDPRES.

Ambasadorul Turciei în R. Moldova Mehmet Selim Kartal a declarat în cadrul evenimentului că persoanele cu nevoi speciale sînt și ele parte a unui stat, de aceea trebuie să li se creeze condiții necesare pentru a se putea integra mult mai ușor în societate.

”Sîntem bucuroși să avem o colaborare cît mai strînsă cu primăria municipiului Chișinău, pentru a putea oferi suportul necesar, dar și ajutorul de care aveți nevoi, pentru a realiza și dezvolta noi proiecte investiționale”, a menționat Mehmet Selim Kartal.

La rîndul său, viceprimarul capitalei Nistor Grozavu a mulțumit ambasadorului pentru automobilul oferit instituției și a menționat că „este un ajutor extrem de important pentru persoanele cu deficiențe ale aparatului locomotor”.  

„Autovehiculul este o speranță pentru această categorie de persoane de a se putea deplasa mult mai ușor prin oraș și sîntem recunoscători pentru acest ajutor umanitar. Sper că vom avea și alte colaborări, atît la capitolul asistenței sociale, cît și a schimbului de experiență și specialiști în diverse domenii”, a precizat Grozavu.

Automobilul specializat se va afla în gestiunea Direcţiei generale asistenţă socială a primăriei capitalei și urmează să se stabilească cum va fi utilizat și care vor fi beneficiarii finali ai acestuia.

(Reporter P. Beregoi, editor A. Răileanu)


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

CNAS a finanțat plata indemnizațiilor adresate familiilor cu copii

/ Acum 1 zi

Trenul de pe ruta Kiev – București înregistrează întârzieri din cauza avarierii rețelelor electrice de pe teritoriul Ucrainei

/ Acum 1 zi

Vreme fără precipitații și minime de până la -18°C, prognozate de meteorologi pentru zilele de odihnă

/ Acum 1 zi

Constatări CCSCD: Rețelele de conturi inautentice pe platformele social media, mobilizate după alegeri pentru creșterea tensiunilor sociale

/ Acum 1 zi

VIDEO // Ministrul Sănătății al României, Alexandru Florin Rogobete, la Chișinău: „Prin colaborare vom putea întări sistemele de sănătate din cele două state. Împreună suntem mai puternici”

/ Acum 1 zi

Doi cetățeni străini, un curier și un colector de bani, reținuți pentru escrocherie

/ Acum 1 zi

Trafic intens la postul Costești, pe sensul de ieșire din țară

/ Acum 1 zi

USMF „Nicolae Testemițanu” se menține pe poziția de lider național în clasamentul MosIUR 2025

/ Acum 1 zi

Avertizare înainte de Bobotează: Poliția de Frontieră atenționează că scăldatul în râurile Prut și Nistru este interzis

/ Acum 2 zile

VIDEO // Percheziții la Chișinău într-un dosar de contrabandă cu mașini. Peste 100 de vehicule ridicate

/ Acum 2 zile

Peste 70 de companii, reunite la Expoziția „Tourism & Travel Expo - 2026”. Participanții pregătesc oferte speciale pentru vizitatori

/ Acum 2 zile

Un bărbat a fost condamnat la închisoare pe viață după ce a exploatat o familie autoproclamându-se „apostolul Mihail”

/ Acum 2 zile

Planul național pentru susținerea limbii găgăuze în autonomie, suspus consultărilor publice la Comrat

/ Acum 2 zile

Valută nedeclarată depistată la postul vamal Aeroport. O femeie ar fi încercat să scoată din țară 30 100 de dolari SUA și 3 000 de euro