AND: Drumurile naționale sunt practicabile, iar circulația este asigurată în condiții optime
Drumurile publice naționale sunt practicabile, iar circulația este asigurată în condiții optime pentru această perioadă. Echipele de drumari au continuat, pe parcursul zilei de astăzi, lucrările de patrulare și combatere a lunecușului. Informațiile au fost prezentate de Administrația Națională a Drumurilor (AND), informează MOLDPRES.
Potrivit AND, au fost executate lucrări de curățare a acostamentelor și de îndepărtare a zăpezii aduse de vânt pe partea carosabilă, pe mai multe sectoare de drum, printre care: M5, tronsonul km 15–38, între orașele Lipcani și Briceni; M5, km 116–119, în proximitatea localității Recea, r-nul Râșcani; R11, km 25–32, între localitățile Hădărăuți și Ocnița; R14, km 75–77, la ieșirea din localitatea Volovița, r-nul Soroca; R7, km 3, localitatea Șolcani, r-nul Soroca.
Totodată, pentru remedierea degradărilor apărute pe anumite sectoare ale rețelei de drumuri, cum ar fi gropi și a alte deficiențe ale stratului de uzură, se execută plombări provizorii cu mixtură asfaltică preparată la rece, soluție tehnică ce permite realizarea intervențiilor inclusiv la temperaturi scăzute.
Astfel, pe parcursul zilei de astăzi, lucrări de plombare au fost desfășurate pe sectoarele R6, km 133, în proximitatea localității Peresecina; R6, km 11–21, localitatea Gornoe, raionul Orhei; M1, km 4,90, localitatea Leușeni, raionul Hîncești; M5, km 265–268, localitatea Stăuceni; G68 km7,50, zona orașului Orhei; R12, Dondușeni.
AND a dat asigurări că monitorizează constant starea rețelei de drumuri și intervine prompt pe sectoarele afectate, prin lucrări de întreținere, acolo unde este necesar. Instituția recomandă participanților la trafic să circule cu prudență și să adapteze viteza la condițiile de drum.
O țigară aprinsă i-a fost fatală: o femeie a murit într-un incendiu în capitală
Peste 10 000 de locuri de muncă, propuse de ANOFM. Chișinău, Bălți și Edineț, printre localitățile cu cele mai multe posturi vacante
Republica Moldova elaborează pentru ONU raportul național privind seceta și degradarea solurilor
Un bărbat din Florești a fost reținut după ce a extorcat 2.000 de euro pentru un permis de conducere
VIDEO // Ministerul Educației extinde programele de promovare a lecturii în grădinițe și școli
ANSP: 283 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută
AND: Pe traseele naționale se circulă în condiții de iarnă
Mitropolia Basarabiei cere intervenția autorităților statului după incidentele violente de la Dereneu
Tensiuni la Dereneu: șase persoane, inclusiv primarul localității, reținute după incidentul de la biserică
Agenda evenimentelor, miercuri, 11 februarie
METEO // Ghețuș pe drumuri: temperaturi de până la +6°C, miercuri
Poliția: Aproximativ 150 de persoane au rupt cordonul forțelor de ordine și au pătruns forțat în biserica din Dereneu
Fostă șefă interimară a Postului vamal Chișinău, condamnată la închisoare cu suspendare și amendă de 400 de mii de lei pentru fapte de corupție
Noi reguli privind activitatea instituțiilor de învățământ. MEC actualizează Regulamentul-cadru
Creștere economică, accelerarea aderării la UE, pace și securitate acasă - obiective setate de Guvern. Premierul Alexandru Munteanu: „Vom reuși, dacă ne vom consolida forțele”
CSJ a examinat anul trecut peste 4.300 de cauze, funcționând cu doar 10 judecători din 20 prevăzuți de lege
AMDM avertizează: medicamentele pentru slăbit, folosite fără prescripție, pun sănătatea în pericol
Președinta Maia Sandu, la Universitatea din Comrat: „Una din prioritățile universității - și ale întregii autonomii - trebuie să fie păstrarea limbii și culturii găgăuze”
Mesajul Președintei Maia Sandu la evenimentul de celebrare a activității Universității de Stat din Comrat
Premierul Alexandru Munteanu, despre reforma administrației publice locale: „Obiectivul nostru este să avem primării puternice și servicii mai bune pentru cetățeni”
Mai multe focare de boli la animale, confirmate în Moldova. ANSA anunță măsuri sporite de prevenire
Consiliul de directori al FMI va analiza începerea discuțiilor asupra unui nou program cu Republica Moldova
Formarea țurțurilor și gheața la acoperișuri reprezintă un pericol pentru oameni și bunuri, atenționează IGSU
Guvernul a aprobat un sistem mai riguros de prevenire și control al bolilor animale
Reguli noi pentru produse nealimentare mai sigure pe piață: de la jucării la cosmetică și electrocasnice
Reuniune trilaterală Republica Moldova-România-Ucraina. Anunțul făcut de premierul Alexandru Munteanu
Produsele din pește vor fi mai sigure: Guvernul introduce reguli sanitare noi
O tânără din Bălți a fost condamnată la trei ani de închisoare după ce și-a maltratat bebelușul
Fostul democrat Vlad Plahotniuc nu s-a prezentat la ședința din dosarul „Kuliok”, unde urma să fie audiat în calitate de martor. Instanța a decis aducerea silită a acestuia
Vicepremierul Valeriu Chiveri, despre criza energetică din stânga Nistrului: „Atâta timp cât liderii de la Tiraspol nu vor accepta o formulă transparentă de livrare a gazelor, această problemă va reapărea”