ro

 

Societate
29 Aprilie, 2026 / 12:44
/ Acum 3 ore

Angajat fictiv de la Moldova-Gaz cu 800 mii de lei salariu, achitat de instanță. Procurorii vor contesta sentința

Un bărbat vizat într-un dosar privind angajarea fictivă la compania Moldova-Gaz a fost achitat de Judecătoria Chișinău, deși procurorii din Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale /PCCOCS/ au solicitat condamnarea acestuia la 10 ani de închisoare, iar acuzatorii de stat au anunțat că vor contesta sentința la Curtea de Apel Centru, informează MOLDPRES.

Potrivit PCCOCS, cazul vizează perioada 2016–2019, când inculpatul ar fi fost angajat fictiv într-o secție de metrologie și măsurare a gazelor, figurând oficial ca salariat timp de aproximativ 700 de zile lucrătoare. Conform probelor prezentate de procurori, acesta ar fi fost văzut la serviciu „doar până la 15 ori”, fără o prezență constantă și fără a-și îndeplini atribuțiile de serviciu. De asemenea, conform anchetei, acesta nu ar fi utilizat nici poșta electronică de serviciu creată pe numele său.

În pofida acestor constatări, persoana a beneficiat de plăți salariale și alte indemnizații, inclusiv pentru asigurări sociale și medicale, precum și deconturi pentru combustibil, suma totală depășind 800.000 de lei.

Dosarul a fost inițiat după ce Moldova-Gaz a desfășurat o anchetă internă în 2020 și a sesizat Procuratura Generală. Ulterior, cauza a fost transmisă în gestiunea PCCOCS în iulie 2022, iar în august același an, trei persoane au fost trimise în judecată.

Pe lângă presupusul angajat fictiv, în dosar sunt vizați și un fost vicepreședinte al Consiliului societății, precum și consilierul acestuia, cei doi fiind acuzați de abuz de serviciu pentru implicarea în angajare.

PCCOCS a precizat că procurorii vor contesta soluția de achitare la Curtea de Apel Centru.


 
Ultimele Știri
/ Acum 22 ore

Un șofer care a fugit de la locul unui accident va ajunge la închisoare

/ Acum 23 ore

METEO // Temperaturile scad până la minus 3 grade Celsius în nopțile de 29 și 30 aprilie

/ Acum 1 zi

Noi metode de înșelăciune. Escrocii contactează victimele și se prezintă drept reprezentanți ai instituțiilor bancare sau ai organelor de drept

/ Acum 1 zi

O tânără din capitală va plăti o amendă de peste 31 de mii de lei pentru fals în declarații

/ Acum 1 zi

Un bărbat din Ialoveni a ajuns la spital în urma unui incendiu

/ Acum 1 zi

VIDEO // Rezultatele ediției a III-a a Programului Național de creșe publice arată investiții de circa 340 de milioane de lei în localitățile Republicii Moldova

/ Acum 1 zi

Peste 2,7 milioane de moldoveni au beneficiat de regimul de călătorii fără vize în UE și spațiul Schengen

/ Acum 1 zi

Chișinău și Iași devin centrele educației europene în 2027

/ Acum 1 zi

Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

A început încorporarea de primăvară în Armata Națională: recruții urmează instruiri și vor depune jurământul militar

/ Acum 1 zi

Obiect suspect, asemănător unei drone, depistat pe un bloc din sectorul Centru al capitalei

/ Acum 1 zi

Republica Moldova marchează 12 ani de la abolirea regimului de vize pentru călătoriile în UE și spațiul Schengen

/ Acum 1 zi

Cauza fostului președinte Igor Dodon va fi redistribuită aleatoriu după plecarea unui judecător. Precizările Curții Supreme de Justiție

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, marți, 28 aprilie