ro

 

Societate
01 Iulie, 2026 / 05:18
/ 14 Octombrie, 2021

Angajații care se vor vaccina împotriva COVID-19 vor primi zile libere

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 oct. /MOLDPRES/. Angajații vor beneficia de mai multe măsuri de sprijin în perioada stării de urgență în sănătate publică. Un proiect de lege în acest sens a fost aprobat astăzi, în a doua lectură, de Parlament, comunică MOLDPRES.

Astfel, în cazul în care procesul educațional se va desfășura online, odată cu dispunerea de către autoritățile abilitate a unor măsuri speciale privind asigurarea securității, protecției vieții și sănătății populației, cu acordul angajatorului, se vor acorda zile libere unuia dintre părinți sau a tutorelui, pentru supravegherea copiilor. În această perioadă, angajatul va primi o indemnizație egală cu cel puțin 50 la sută din salariul de bază.

Totodată, angajații care se vor vaccina împotriva COVID-19 vor primi zile libere, cu menținerea salariului mediu. În acest sens, Guvernul va stabili compensații, din bugetul de stat, pentru angajatorii care oferă această facilitate pentru salariați.

Deputații au mai aprobat completarea Codului muncii cu un articol, care va permite angajatorului să stabilească un regim de activitate redusă, pentru cel puțin o pătrime din numărul total al lucrătorilor. Salariaților cu regim de activitate redusă li se va plăti salariul conform timpului efectiv prestat, iar diferența va fi achitată parțial, din bugetul de stat.

Pentru implementarea acestor măsuri sunt prevăzute cheltuieli în valoare de 285 de milioane de lei.


 
Ultimele Știri
/ Acum 15 ore

Caz tragic în raionul Cimișlia. Un bărbat a decedat după explozia unei presupuse muniții

/ Acum 15 ore

Pacienții vor avea acces mai ușor la operațiile de cataractă și protezare. Noul mecanism aplicat de CNAM, în vigoare din 1 iulie

/ Acum 15 ore

Cronica ARHIVELOR // Eugenia Crușevan, prima femeie avocat din Basarabia

/ Acum 16 ore

FOTO // Polițistul de frontieră Serghei Muntean, căzut la datorie acum trei ani, a fost comemorat de angajații IGPF

/ Acum 16 ore

Percheziții CNA la sediul ÎS „MoldATSA”, într-o cauză penală de abuz în serviciu

/ Acum 17 ore

FOTO // Exercițiul internațional „Scutul Păcii 2026” a debutat la Centrul de Instruire al Armatei Naționale

/ Acum 17 ore

Focar de Salmonella la Chișinău. ANSP întreprinde măsuri și vine cu recomandări

/ Acum 17 ore

Un ex-judecător, constatat cu avere nejustificată de circa 400 000 de lei

/ Acum 18 ore

Un ex-viceministru al MAI, condamnat la închisoare pentru organizarea filării a doi procurori anticorupție

/ Acum 18 ore

SATUL EUROPEAN // Colicăuți se modernizează prin investiții în cultură, sport și infrastructură locală

/ Acum 18 ore

Cronica ARHIVELOR // Natalia Dadiani, principesa care a schimbat destinul educației feminine din Basarabia

/ Acum 19 ore

Incident în parcul „Valea Morilor”. Un bărbat a fost salvat de la înec după ce a intrat în apă în stare de ebrietate

/ Acum 19 ore

MEC continuă înscrierile la concursul de repartizare în funcțiile didactice vacante. Peste 100 de tineri au depus deja dosarele

/ Acum 19 ore

Cetățenii din raionul Ialoveni vor beneficia de examinări gratuite de screening pulmonar