Angajații continuă să activeze conform regimului special de muncă
Chişinău, 16 feb. /MOLDPRES/. În perioada stării de urgență în sănătate, care a fost extinsă până la 15 aprilie, unitățile bugetare din ţară își vor continua activitatea conform regimului special de lucru şi remunerare, în conformitate cu hotărârea de ieri a Comisiei Naţionale Extraordinare pentru Sănătate Publică (CNESP), transmite MOLDPRES.
Potrivit deciziei, se dispune conducătorilor instituțiilor publice și private stabilirea unui regim flexibil sau special de lucru, cu atragerea la serviciu a personalului strict necesar pentru asigurarea funcționalității instituției și a personalului activitatea căruia necesită prezența obligatorie la serviciu.
„Pentru personalul, activitatea căruia nu necesită prezența obligatorie la locul de muncă, să fie asigurată munca la distanță. Pe perioada desfășurării activității prin muncă la domiciliu, salariații își îndeplinesc atribuțiile specifice funcției pe care o dețin. Angajatorul este în drept să verifice activitatea salariatului cu munca la domiciliu. Modalitatea concretă de realizare a controlului va fi agreată reciproc prin mijloace de comunicare electronică”, indică hotărârea din 15 februarie a Comisiei.
Ministerele, Cancelaria de Stat, alte autorități administrative centrale subordonate Guvernului și structurile organizaționale din sfera lor de competentă (autoritățile administrative din subordine, inclusiv serviciile publice desconcentrate și cele aflate în subordine, precum și instituțiile publice, întreprinderile de stat și societățile comerciale cu capital integral sau majoritar public în care ministerul, Cancelaria de Stat sau altă autoritate administrativă centrală are calitatea de fondator) vor organiza desfășurarea activității în regim special de lucru, de la 7:30 până la 16:00 și pauza de masă de la 12.00 până la 12:30, cu revizuire ulterioară, în funcție de situația epidemiologică.
Până la data de 15 aprilie, în Republica Moldova rămâne în vigoare stare de urgență în sănătate publică. În această perioadă, se mențin mai multe restricții care au fost instituite anterior, fiind incluse şi altele noi, din cauza situației alarmante care rămâne a fi în contextul pandemiei COVID-19. Hotărârile Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică sunt executorii pentru autoritățile administrației publice centrale și locale.
foto: Guvern
Ziua Pământului, marcată prin apeluri la acțiune și investiții în viitorul verde
Șase angajați ai IP Botanica, reținuți în cadrul unor dosare de corupere pasivă și activă comise în circumstanțe agravante
Dosarul „Frauda bancară”. Vladimir Plahotniuc urmează să-și afle astăzi sentința
IGP: Conducerea Inspectoratului de Poliție Botanica și angajații vizați într-un dosar de corupție au fost suspendați din funcții
Percheziții la Inspectoratul de Poliție Botanica. Mai mulți angajați, vizați într-un dosar de corupție
Agenda evenimentelor, miercuri, 22 aprilie
Cer variabil și maxime de până la 15 grade Celsius, prognozate pentru ziua de miercuri
Soluții și mecanisme pentru prevenirea abandonului și absenteismului școlar, discutate la nivel național
Lunara Toy, prima jucărie interactivă cu inteligență artificială, va fi prezentată publicului
Flux sporit de pasageri la Aeroportul Chişinău după Sărbătorile Pascale. Autoritățile îndeamnă la prudență și pregătire riguroasă pentru controalele de securitate
Incendiu la un hambar de pe Calea Orheiului din Chișinău: pompierii au intervenit cu cinci echipe
INTERVIU MOLDPRES // Silviu Gîncu, șef de direcție MEC: „Învățământul profesional tehnic este o alegere sigură pentru cei care își doresc o carieră stabilă, bine plătită și relevantă”
USM va iniția un program de masterat cu diplomă triplă, în parteneriat cu Universitatea Paris 1 Panthéon-Sorbonne și Universitatea București
VIDEO // BNM pune în circulație moneda comemorativă „100 de ani de învățământ românesc superior în Basarabia”
FOTO // România, Moldova și Ucraina, unite pe șine: Tronsonul Cantemir-Fălciu reconfigurează rutele comerciale din estul Europei. Vicepremierul Vladimir Bolea: „Un nou traseu logistic care leagă portul Constanța cu Republica Moldova și asigură tranzitul spre Ucraina”
Parteneriat pentru siguranță și stabilitate: Republica Moldova va deveni membru asociat al organizației internaționale RACVIAC
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Spaniei în Republica Moldova
Un cetățean moldovean, reținut la frontiera moldo-ucraineană. Ambasada de la Kiev urmează să stabilească circumstanțele cazului
FOTO // Echipamente digitale moderne pentru elevii și profesorii Liceul sportiv „Gloria” din Chișinău
Parlamentul va examina vineri propunerea Guvernului de încetare a stării de urgență în sectorul energetic
Indicațiile geografice și denumirile de origine vor fi reglementate de o lege nouă, aliniată la standardele UE
Președinta Maia Sandu, de Ziua Pământului: „Fiecare dintre noi trebuie să contribuie la protejarea naturii”
Ministra Daniella Misail-Nichitin, despre reținerea celor șase polițiști într-un dosar de corupție: „MAI are toleranță zero față de acțiunile ilegale comise de angajați”
Reforme inițiate de MEC în învățământul profesional tehnic: modificări propuse la trei instituții
UE a aprobat împrumutul pentru Ucraina și noile sancțiuni împotriva Rusiei, după ce Ungaria a ridicat veto-ul
Magistrații au dispus încasarea din contul lui Vladimir Plahotniuc a 60 de milioane de dolari. Procurorul Alexandru Cernei: „Este prejudiciul cauzat prin delapidarea celor trei bănci”
Republica Moldova inițiază actualizarea Protocolului de readmisie cu România
Vladimir Plahotniuc a fost condamnat la 19 ani de închisoare în dosarul „Frauda bancară”
Doi copii de 10 și 12 ani au suferit intoxicații cu monoxid de carbon la Ceadâr-Lunga
Guvernul eficientizează procesul de a asigurare a elevilor cu manuale școlare și a adulților cu materiale didactice