ro

 

Societate
13 Ianuarie, 2026 / 22:09
/ 28 Aprilie, 2021

Angajații IGSU vin cu atenționări în adresa responsabililor lăcașelor de cult

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 apr. /MOLDPRES/. Inspectoratul General pentru Situații de Urgență /IGSU/ a demarat „Campania de prevenire a incendiilor și situațiilor de risc în perioada sărbătorilor de Paști”. În acest sens, angajații IGSU au venit cu recomandări și atenționări în adresa responsabililor lăcașelor de cult pentru respectate regulile antiincendiare, în special în Noaptea Învierii, comunică MOLDPRES.

Specialiștii IGSU îndemnă preoții să respecte cu strictețe regulile de apărare împotriva incendiilor pentru a nu pune în pericol enoriașii care se vor afla în preajma bisericilor de Paști. Totodată, pompierii reamintesc că lăcașele de cult trebuie să fie dotate cu mijloace primare de stingere, iar căile de acces pentru autospecialele de intervenție să fie menținute libere. Mai mult, în vederea prevenirii incendiilor, se interzice suprasolicitarea circuitelor electrice prin conectarea mai multor consumatori decât cei prevăzuți pentru instalația respectivă, iar în locuri vizibile trebuie să fie afișate scheme de evacuare a persoanelor în caz de situații de risc.

Recomandările pompierilor urmează să ajungă până în Noaptea Învierii în fiecare locaș de cult, iar responsabilii acestor edificii să întreprindă măsurile necesare pentru respectarea acestora. Potrivit informației IGSU, angajații instituției urmează să ajungă cu recomandări în peste 1500 de lăcașe de cult din țară.

Conform datelor înregistrate de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, în anul 2020 au avut loc trei incendii pe teritoriul bisericilor din Republica Moldova.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Echipamente noi pentru blocul operator al Spitalului „Timofei Moșneaga”

/ Acum 1 zi

Aproape 10.000 de pacienți au fost transportați de ambulanțe la spital în prima decadă din ianuarie

/ Acum 1 zi

Serviciul Vamal are un nou director adjunct

/ Acum 1 zi

Un bărbat a fost condamnat la 25 de ani de închisoare pentru uciderea unui copil, într-un dosar redeschis după 14 ani

/ Acum 1 zi

Lapte praf pentru bebeluși, retras din comerț

/ Acum 1 zi

Focar de pestă porcină la Ungheni: a fost instituită carantină pentru o perioadă de 30 de zile

/ Acum 1 zi

Descoperire macabră la Buiucani: femeie găsită decedată într-o mașină

/ Acum 1 zi

Foști deputați și demnitari de stat, printre care Vlad Plahotniuc și Serghei Iaralov, vor depune mărturii în dosarul „Kuliok”

/ Acum 1 zi

Tragedie la Râșcani: un bărbat a decedat din cauza unei sobe defecte

/ Acum 1 zi

Ministerul Justiției continuă modernizarea sistemului penitenciar: o nouă închisoare va fi construită până în 2029

/ Acum 1 zi

VIDEO // Autoritățile anunță facilități fiscale pentru cetățenii care achiziționează polițe de asigurare pe viață

/ Acum 1 zi

Un bărbat a fost condamnat la 18 ani de închisoare pentru omor și răpirea unui automobil în raionul Telenești

/ Acum 1 zi

INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Justiției, Vladislav Cojuhari, anunță reforme pentru aplicarea jurisprudenței UE: „În 2026 vom fi implicați plenar în procesul de aliniere la acquis-ul comunitar”

/ Acum 1 zi

În zilele de odihnă, peste 3 000 de șoferi au fost sancționați de polițiști