ro

 

Societate
19 August, 2026 / 08:09
/ 09 Decembrie, 2021

ANSA a depistat încălcări la adăpostul din capitală pentru animale fără stăpân

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 9 dec. /MOLDPRES/. Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) a depistat un șir de încălcări în urma controlului desfășurat la adăpostul pentru animale fără stăpân din capitală, din subordinea Întreprinderii municipale Regia „Autosalubritate”, transmite MOLDPRES.

În urma controlului, inspectorii Direcţiei teritoriale ANSA din municipiul Chişinău au constatat un șir de încălcări, cum ar fi: activitate fătă autorizaţii sanitar-veterinare; întreţinerea animalelor fără supraveghere necesară; lipsa îngrijirii medicale veterinare necesară pentru animalele bolnave; lipsa evidenţei tratamentelor medicamentoase; hrană de provenienţă necunoscută; lipsa evidenţei utilităților necesare respectării cerințelor de biosecuritate; lipsa substanțelor dezinfectante necesare ş.a.

În baza acestor constatări, ANSA pregăteşte un document în corespundere cu Legea cu privire la controalele oficiale pentru verificarea conformității cu legislația privind hrana pentru animale și cu normele de sănătate și bunăstare a animalelor. Or, persoanele găsite vinovate pentru aceste încălcări vor fi trase la răspundere, conform Codului Contravenţional.

“După finalizarea procedurilor aferente controlului efectuat la adăpostul pentru animale de companie fără stăpân din municipiul Chişinău, al Î.M. Regia „Autosalubritate” din cadrul Primăriei capitalei, vom solicita conducerii administraţiei oraşului stabilirea unei ședințe comune, pentru a fi prezentate cele constatate și a fi cerute explicații de rigoare pe marginea subiectului în cauză”, indică ANSA.

De asemenea, Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor a remis în adresa asociațiilor obștești de profil o invitație pentru data de 14 decembrie  la o masă de discuții, unde va fi abordată problema asigurării şi respectării, de către societate și instituțiile responsabile, a cerințelor de protecţie și bunăstare a animalelor.

Foto: ANSA


 
Ultimele Știri
/ Acum 20 ore

Cod galben de vânt puternic în Republica Moldova. Rafalele pot ajunge la 20 m/s

/ Acum 21 ore

VIDEO // Administratorul unei companii și un distribuitor, cercetați într-o schemă de import a trotinetelor electrice

/ Acum 21 ore

Rata de promovare la examenele de clasa a IX-a a crescut după sesiunea din august

/ Acum 21 ore

Comuna Braniște din raionul Râşcani investește în apă curată şi gestionarea deșeurilor, cu implicarea localnicilor

/ Acum 21 ore

Incendiu la o casă de vară din Tohatin: pompierii au intervenit cu cinci echipaje

/ Acum 21 ore

FOTO // Profesori și specialiști în probleme de tineret, implicați în protejarea patrimoniului natural al Nistrului

/ Acum 22 ore

Procurorul anticorupție Victor Cazacu a picat reevaluarea externă

/ Acum 22 ore

VIDEO // O companie de construcții din Chișinău, suspectată de evaziune fiscală de circa trei milioane de lei

/ Acum 22 ore

Ministerul Mediului îndeamnă cetățenii să economisească apa

/ Acum 22 ore

VIDEO // Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, despre prăbușirea unui aparat de zbor la Talmaza: „Activitățile ostile ale Federației Ruse împotriva Ucrainei pun în pericol și Republica Moldova”

/ Acum 22 ore

Cronica INDEPENDENȚEI // „Ne-am pus în fața tancurilor sovietice” - amintiri despre ziua care a demonstrat curajul unei generații

/ Acum 22 ore

Peste 15 mii de persoane au solicitat ambulanța într-o singură săptămână

/ Acum 22 ore

CNAM a primit prima ofertă pentru servicii de fertilizare in vitro în 2026

/ Acum 1 zi

FOTO // Primele constatări ale Poliției: Aparatul prăbușit la Talmaza prezintă caracteristici similare unei drone-rachetă