Chişinău, 16 mar. /MOLDPRES/. Angela Nani a fost numită astăzi de Legislativ în funcția de consilier pentru soluționarea contestațiilor – director general al Agenției Naționale pentru Soluționarea Contestațiilor (ANSC), comunică MOLDPRES.
Candidatura Angelei Nani a fost propusă în plenul Parlamentului de Comisia economie, buget și finanțe, urmare a desfășurării concursului pentru selectarea candidatului la funcția de director general al ANSC.
Angela Nani este licențiată în management informațional și are diplome de master în științe politice și în drept. Aceasta activează la Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor din anul 2017 și ocupă funcția de director general interimar al instituției.
Tot astăzi Legislativul a numit un nou membru al Curții de Conturi. Alexandru Munteanu a fost numit în funcție pe o perioadă de cinci ani.
În conformitate cu Legea privind organizarea și funcționarea Curții de Conturi a Republicii Moldova, membrii instituției se numesc de Parlament cu votul majorității deputaților aleși, pe un termen de cinci ani, la propunerea președintelui Curții de Conturi.
Foto: Parlament
Percheziții de amploare în dosarul amnistiei: suspiciuni de corupere și eliberări controversate
SATUL EUROPEAN // Modernizare în satul Fundul Galbenei. Investiții de milioane în infrastructură și servicii publice
Un bărbat din Briceni a ajuns în vizorul poliției după un live pe o platformă de socializare
ASP avertizează despre o nouă schemă de fraudă: Cetățenii sunt îndemnați să nu ofere date personale prin telefon
Agenda evenimentelor, marți, 26 mai
METEO // Cer senin și temperaturi de până la 30 grade, marți, 26 mai
Ministrul Educației, despre reforma direcțiilor de învățământ: „Va asigura salarii mai mari și un management bazat pe obiective”
Doi procurori au promovat evaluarea
Intervenții antigrindină în mai multe zone ale țării. 522 de rachete lansate în timpul furtunilor
UTM a lansat Centrul de Inovație în Viticultură și Vinificație pentru conectarea cercetării cu industria vinului
Activitatea postului Leova - Bumbăta va fi sistată temporar în urma creșterii nivelului apei râului Prut
Cronica ARHIVELOR // Mircea Druc, premierul care a schimbat direcția politică a RSS Moldovenești
Incendiu la un colegiu din capitală. Studenții și profesorii au fost evacuați
DOC // Președinta Maia Sandu a retras cetățenia pentru cinci ofițeri din cadrul așa-numitului minister al securității de stat din regiunea transnistreană
Republica Moldova va găzdui prima ediție a Expoziției internaționale „China Expo Auto, Mobilitate și Agrotech”
IGP a înregistrat 19 cazuri de escrocherii. Cetățenii, îndemnați să nu transmită bani persoanelor necunoscute
Republica Moldova și Slovacia își extind cooperarea în domeniul apărării
ANSP: risc scăzut pentru Republica Moldova în contextul focarelor de Ebola
Acord semnat la Chișinău. Republica Moldova și Islanda vor opera curse aeriene directe
„Restart în educație”, un nou model de guvernanță pentru școli. Ministrul Dan Perciun: „Ne propunem să creăm o legătură mult mai clară între politicile Ministerului Educației și ceea ce se întâmplă efectiv în școli”
Infrastructura feroviară, verificată în urma ploilor puternice. Specialiștii vor instala senzori pentru a monitoriza stabilitatea terenurilor
FOTO // Institutul Mamei și Copilului a fost dotat cu echipamente medicale moderne
VIDEO // Peste 70% din consumul de energie electrică, asigurat din surse regenerabile. Ministrul Dorin Junghietu: „O dependență mai mică de importuri și o siguranță mai mare pentru cetățeni”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu ministrul apărării al Slovaciei, Robert Kaliňák
Traian Băsescu a mulțumit președintei Maia Sandu pentru acordarea cetățeniei R. Moldova: „Rămân devotat cauzei integrării țării în UE”
DOC // Raport: Reforma justiției avansează, 60% dintre judecătorii supuși vettingului au fost evaluați
Șefa statului a semnat decretul privind acordarea cetățeniei Republicii Moldova domnului Traian Băsescu
DOC // Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a primit cetățenia R. Moldova. Maia Sandu: „Îi mulțumesc pentru că a oferit țării noastre sprijin neîncetat”
MAE ucrainean califică drept „șantaj nerușinat” amenințarea Moscovei cu atacuri asupra Kievului
Crește numărul beneficiarilor de tratamente compensate. Circa 169 de mii de persoane au beneficiat în aprilie de medicamente și dispozitive compensate