ro

 

Societate
23 Iulie, 2026 / 12:30
/ 24 Mai, 2023

„Apă-Canal Chișinău” a primit trei generatoare de energie electrică din partea USAID

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 mai. /MOLDPRES/. Societatea pe Acțiuni „Apă-Canal Chișinău” a primit trei generatoare de energie electrică cu o capacitate totală de aproximativ 880 kW pentru a asigura fiabilitatea serviciilor în cazul deconectărilor de energie la nivel național sau în situații de urgență, transmite MOLDPRES.

Donația are o valoare de 157 mii de dolari SUA și a fost realizată de către USAID, în cadrul Proiectului Securitatea Energetică a Republicii Moldova.

„Astăzi am participat la evenimentul de recepţionare a unuia din cele trei generatoare, care este cel mai mare, cu capacitatea de producere a energiei de 400 kW. Acesta a fost amplasat la Stația de Tratare a Apei, acolo unde apa se filtrează și se prelucrează conform parametrilor de calitate, iar ulterior este livrată pentru cei peste un milion de consumatori din municipiul Chișinău, inclusiv suburbii și oraşul Ialoveni”, a spus primarul capitalei, Ion Ceban.

Al doilea generator cu capacitatea de 160 kW va fi amplasat la sediul central al întreprinderii „Apă-Canal Chișinău”, iar al treilea este mobil, cu capacitatea 320 kW și va putea fi utilizat la necesitate la oricare dintre obiectivele strategice ale întreprinderii.

În prezent, zilnic, de la Stația de Tratare a Apei sunt livrate către consumatori circa 150 000 m³ de apă potabilă, sursa de alimentare fiind apa din râul Nistru. 

Foto: Primăria Chișinău


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

VIDEO // Doi tineri, reținuți pentru escrocherii. Victimele au fost prejudiciate cu peste 200 000 de lei

/ Acum 19 ore

Salariul minim va fi majorat gradual până la 10 000 de lei. Ministra Natalia Plugaru: „Guvernul va iniția discuțiile cu sindicatele și patronatele”

/ Acum 19 ore

Mitropolia Basarabiei și Ambasada României discută noi direcții de cooperare în domeniul culturii, educației și patrimoniului

/ Acum 20 ore

Ministrul Mediului: „Nu există risc de a rămâne fără apă, însă scăderea Nistrului afectează infrastructura de captare”

/ Acum 21 ore

FOTO // Noul ministru al Sănătății, Alexandru Gasnaș, și-a început mandatul. Premierul Vasile Tofan i-a cerut accelerarea proiectelor medicale majore

/ Acum 22 ore

Alertă ANSP: Trei loturi de șervețele umede neconforme din cauza contaminării microbiologice au fost retrase de pe piață

/ Acum 22 ore

Reforma fiscală nu va viza produsele farmaceutice, afirmă premierul Vasile Tofan

/ Acum 22 ore

Partidul „Șansă” va fi dizolvat, iar activitatea altor trei formațiuni va fi limitată

/ Acum 22 ore

CSM a numit un nou inspector-judecător și a constatat nepromovarea evaluării externe a unui candidat la CSJ

/ Acum 23 ore

Un bărbat din Șoldănești, condamnat la 10 ani de închisoare pentru trafic de droguri

/ Acum 23 ore

Tentativă de fraudă din numele Ministerului Justiției. Autoritățile îndeamnă cetățenii să fie prudenți

/ Acum 1 zi

Ploi cu descărcări electrice și vijelie. Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică în centrul și sudul țării

/ Acum 1 zi

Geniștii Armatei Naționale au ridicat și distrus mai multe muniții descoperite la Anenii Noi

/ Acum 1 zi

Un bebeluș de trei luni a fost salvat după ce a rămas blocat într-un automobil la Cahul