„Apă-Canal Chișinău” aplică noi metode de comunicare a volumului de apă consumat de locuitori
Chişinău, 21 iul. /MOLDPRES/. SA „Apă-Canal Chișinău” permite comunicarea indicatorilor contoarelor de apă prin mesaj sau apel telefonic, transmite MOLDPRES.
Instituția a anunțat că peste 450 de consumatori au transmis furnizorului de apă datele de la contoarele de apă potabilă prin intermediul platformelor Viber, WhatsApp, dar și prin SMS sau apeluri telefonice.
„În acest mod, consumatorii vor plăti efectiv consumul real din luna respectivă. Indicii transmiși de consumatori vor constitui baza de calcul a emiterii facturii. În situația în care datele nu sunt transmise în condițiile și în termenele indicate în factură, facturarea se va realiza pe baza consumului lunar estimativ al serviciului de alimentare cu apă”, a precizat SA „Apă-Canal Chișinău”.
CSM a dat acordul pentru urmărirea penală în privința a patru judecători
Polițiștii vor întocmi electronic procesele-verbale
Ministra Sănătății despre adolescenta căzută de la înălțime: „Vor urma sancțiuni”
Două femei din nordul țării vor ajunge pe banca acuzaților pentru escrocherie de 80.000 de dolari
Legea privind calitatea apei potabile va fi modificată
O femeie din Cahul a suferit arsuri în urma unui incendiu
Veteranii celui de-al Doilea Război Mondial vor primi în acest an 30 de mii de lei. Dorin Recean: „Semn de recunoștință pentru oamenii care au luptat împotriva nazismului și pentru pace”
Diaspora contribuie la modernizarea politicilor publice în Republica Moldova
Ala Nemerenco: Pacienții cu probleme acute au dreptul la consultație fără programare
Deputații se întrunesc joi în ședință plenară. Biroul permanent a aprobat ordinea de zi
Alexandr Nesterovschi a fost anunțat în căutare și are interdicția de a ocupa funcții publice pentru următorii 12 ani
Premierul Dorin Recean, în dialog cu noua directoare a ODIHR, Maria Telalian
Merele moldovenești debutează pe piața Indiei, cu prima livrare comercială după accesul liber pe una dintre cele mai mare piețe din lume
Deputatul Alexandr Nesterovschi a fost condamnat la 12 ani de închisoare pentru corupere pasivă
GALERIE FOTO // Prima livrare comercială de mere moldovenești a pornit spre India
Autoritățile reamintesc cetățenilor că pot beneficia până la 31 martie de reduceri la asigurarea medicală
Guvernul a dat start negocierilor unui acord ce va promova reciproc investițiile moldo-indiene
UE a lansat un apel de propuneri destinat organizațiilor societății civile din R. Moldova
Două proiecte regionale de infrastructură derulate în raionul Ştefan Vodă, apreciate la faţa locului de vicepremierul Vladimir Bolea
Opoziția turcă cheamă la proteste în întreaga țară după arestarea primarului Istanbulului
O rețea de spălare de bani a fost deconspirată de autoritățile din Republica Moldova și Italia
Victimele violenței în familie vor fi scutite de taxele judiciare
Teatrul Național din Iași va prezenta două spectacole la Chișinău
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat verificarea a doi magistrați
Vladimir Bolea, în sudul țării: „Fiecare cetățean merită șanse egale la condiții de viață mai bune”