ro

 

Societate
01 Iulie, 2026 / 14:14
/ Acum 1 oră

Aprobat de Guvern: semnătura electronică va fi disponibilă de la 14 ani

Tinerii care au împlinit vârsta de 14 ani vor putea solicita înscrierea certificatului calificat pentru semnătură electronică în cartea de identitate sau în cartea de rezidență. Decizia a fost aprobată astăzi de Guvern, informează MOLDPRES.

Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a declarat că măsura le va permite adolescenților să își utilizeze identitatea digitală încă de la obținerea primului act de identitate și să acceseze, în condiții de siguranță, serviciile publice electronice destinate categoriei lor de vârstă.

„Prin acest proiect, continuăm implementarea măsurilor prevăzute de Strategia de transformare digitală, astfel încât serviciile publice electronice să fie mai accesibile și mai adaptate nevoilor cetățenilor. Principala modificare propusă oferă posibilitatea ca persoanele care au împlinit vârsta de 14 ani să solicite înscrierea certificatului calificat pentru semnătura electronică în cartea de identitate sau în cartea de rezidență. Practic, oferim posibilitatea tinerilor de a-și utiliza identitatea digitală încă de la obținerea primului act de identitate, în limitele prevăzute de lege. Certificatul va fi înscris doar la cererea minorului și a reprezentantului legal. Totodată, este important să precizăm că deținerea acestuia nu oferă capacitate deplină de exercițiu și nu extinde drepturile juridice ale minorului”, a declarat ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, la ședința Guvernului.

Proiectul mai prevede configurarea accesului la serviciile publice electronice prin MPass în funcție de capacitatea de exercițiu a fiecărui utilizator. În acest fel, accesul la serviciile digitale va fi adaptat vârstei și drepturilor fiecărei persoane, într-un mediu digital sigur și protejat.

Prin aceste modificări, tinerii vor putea beneficia de instrumente digitale care facilitează accesul la serviciile publice, într-un mod sigur și adaptat drepturilor lor.


 
Ultimele Știri
/ Acum 19 ore

CNAS a transferat 73 de milioane de lei pentru finanțarea primei tranșe a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna iulie

/ Acum 20 ore

Intoxicații alimentare în rândul unor angajați ai MAE după o recepție diplomatică la Chișinău

/ Acum 20 ore

Testele a șase candidați la examene au fost anulate, după depistarea unor intervenții efectuate după susținerea probelor

/ Acum 21 ore

Comisia de Evaluare a procurorilor organizează o nouă rundă de audieri

/ Acum 21 ore

Serviciile de chimioterapie vor fi disponibile și la Spitalul Raional Ștefan Vodă

/ Acum 21 ore

SATUL EUROPEAN // Locuitorii comunei Zîrnești beneficiază de apă potabilă și un spațiu public modernizat

/ Acum 22 ore

Evaluarea integrității instituționale la MoldATSA: CNA a identificat vulnerabilități în domeniul recrutării, achizițiilor publice și gestionării resurselor financiare

/ Acum 23 ore

Instanța a încetat procesul penal în cauza fostului procuror general, Alexandr Stoianoglo, privind încălcarea vieții private a fostului șef de la Procuratura Anticorupție

/ Acum 23 ore

Măsuri de protecție împotriva caniculei la traversarea frontierei: recomandările Serviciului Vamal pentru călători

/ Acum 23 ore

Cronica ARHIVELOR // „Codrii mei frumoși”, readusă în atenția publicului printr-o secvență de arhivă

/ Acum 23 ore

Performanță pentru elevii din Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Fizică: medalii de aur, bronz și un premiu special

/ Acum 23 ore

VIDEO // Droguri de peste un milion de lei, scoase din circuit. Un bărbat riscă până la 15 ani de închisoare

/ Acum 1 zi

FOTO // Ministrul Mediului și comisara europeană Jessika Roswall au vizitat stația de epurare din Căpriana

/ Acum 1 zi

FOTO // Armata Națională va fi dotată cu peste 100 de unități de tehnică militară de ultimă generație