ro

 

Societate
17 Iulie, 2026 / 19:03
/ 29 Septembrie, 2022

Asistenții sociali și bibliotecarii sunt instruiți pentru a ajuta cetățenii să se înregistreze pe platforma www.compensatii.gov.md

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 29 sep. /MOLDPRES/. Primii 180 de asistenți sociali și bibliotecari au început instruirea privind funcționarea platformei www.compensatii.gov.md pentru a ajuta cetățenii să se înregistreze online și să beneficieze de compensații la energie, transmite MOLDPRES.

Potrivit Ministerului Muncii și Protecției Sociale, la ajutorul cadrelor instruite vor putea apela persoanele care nu dispun de echipament, acces la internet sau care nu au abilitățile necesare pentru a se înregistra individual.

De instruiri vor beneficia peste 2000 de registratori din întreaga țară – asistenții sociali comunitari și bibliotecarii. Instruirile sunt organizate de Ministerul Muncii și Protecției Sociale, cu sprijinul Uniunii Europene și Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare, prin intermediul Programului Abordarea impactului crizei energetice în Republica Moldova.

„În așa mod, Guvernul se asigură că de ajutorul acordat la plata facturi la energie vor beneficia toți cetățenii care se încadrează în una dintre cele cinci categorii de vulnerabilitate energetică. Totodată, va fi creată o linie verde guvernamentală, unde vor fi accesibile informații despre procedura de solicitare a compensațiilor, accesarea și înregistrarea pe platforma online compensatii.gov.md”, se menționează într-un comunicat de presă al ministerului.

În urma creșterii prețului la gazele naturale, Executivul a creat Fondul de Reducere a Vulnerabilității Energetice pentru a ajuta populația să depășească criza energetică globală, ce afectează și Republica Moldova. Pentru plata compensațiilor la energie vor fi alocate circa 5 miliarde de lei (aproximativ 250 mln de euro).


 
Ultimele Știri
/ Acum 9 ore

DOC // Turismul din Republica Moldova intră într-o nouă etapă de dezvoltare: investiții de peste 600 de milioane de lei, infrastructură și mii de locuri de muncă create

/ Acum 9 ore

CNAM a transferat peste 20 de milioane de lei pentru salariile medicilor rezidenți aferente lunii iunie

/ Acum 10 ore

Un adolescent de 16 ani a decedat într-un accident cu motocicleta la Fălești

/ Acum 10 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 17 iulie

/ Acum 21 ore

Vreme caldă și fără ploi pentru ziua de vineri. Temperaturile vor ajunge până la 32 de grade

/ Acum 23 ore

Persoanele cu dizabilități, îndemnate să nu restituie prestațiile sociale până la încheierea verificărilor

/ Acum 1 zi

Veniturile bugetului asigurărilor sociale au depășit 27,5 miliarde de lei în primul semestru al anului

/ Acum 1 zi

Arest la domiciliu pentru consilierul MAN Ion Onța, suspectat că ar fi înșelat două persoane cu 155.000 de euro prin investiții imobiliare fictive

/ Acum 1 zi

VIDEO // O grenadă antitanc, depistată de polițiști într-o gospodărie din raionul Căușeni

/ Acum 1 zi

Reglementări noi privind reducerea emisiilor de metan și a altor poluanți climatici: proiectele au fost prezentate public

/ Acum 1 zi

FOTO // Moldovenii din diaspora au celebrat cultura și tradițiile naționale în cadrul festivalului „Diaspora Fest”

/ Acum 1 zi

Circa 38 km ai drumului național M1 vor fi reabilitați în raioanele Hâncești și Nisporeni

/ Acum 1 zi

SATUL EUROPEAN // Apă potabilă sigură și o grădiniță modernizată pentru locuitorii satului Ștefănești

/ Acum 1 zi

FOTO // Statele Unite reconfirmă sprijinul pentru modernizarea și dezvoltarea economică a municipiului Ungheni