ro

 

Societate
02 Martie, 2026 / 19:47
/ 14 Februarie, 2023

Astăzi urmează să-şi înregistreze căsătoria 47 de cupluri din R. Moldova

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 feb. /MOLDPRES/. Pe 14 februarie, când în multe state este sărbătorită Ziua Îndrăgostiţilor, urmează să-şi înregistreze căsătoria 47 de cupluri din Republica Moldova, transmite MOLDPRES cu referire la Agenţia Servicii Publice (ASP).

Ziua Îndrăgostiților, numită și Ziua Sfântului Valentin, este marcată anual pe data de 14 februarie. Sute de mii de persoane din întreaga lume aleg anume această zi pentru a cere în căsătorie persoana iubită. Pe parcursul ultimelor decenii, sărbătoarea a devenit foarte populară și în Moldova.

Potrivit datelor statistice ale ASP, în 2022 au fost înregistrate 18150 de căsătorii (în anul precedent – 20245 de căsătorii).

„Vârsta preferată de înregistrare a căsătoriilor printre cetățenii țării noastre este de 20-25 ani. Astfel, din numărul total de căsătorii înregistrate în anul 2022, la această vârstă s-au căsătorit 7236 de femei și 2894 de bărbați.

Cea mai „tânără” căsătorie a fost înregistrată la 16-17 ani (femei - 240, bărbați - 3). Printre cei mai vârstnici se numără 2 mirese de 81 de ani și un mire de 89 de ani”, indică ASP.

În Republica Moldova sunt înregistrate 15637 de persoane cu prenumele „Valentin" și 59068 - cu prenumele „Valentina".


 
Ultimele Știri
/ Acum 9 ore

VIDEO // Șase bărbați arestați după destructurarea unei rețele care exploata sexual minore și tinere

/ Acum 9 ore

VIDEO // Circa 309 mii de cereri de perfectare a noii cărți de identitate, depuse la ASP

/ Acum 9 ore

Certificatul de concediu medical devine exclusiv digital în Republica Moldova, începând cu data de 1 martie

/ Acum 10 ore

Ultima lună pentru depunerea declarațiilor de avere și interese personale

/ Acum 10 ore

Copiii din Hâncești vor beneficia de servicii stomatologice gratuite

/ Acum 10 ore

Un bărbat a fost înjunghiat mortal într-un subsol din capitală. Suspectul, imobilizat cu focuri de armă

/ Acum 12 ore

Ziua Memoriei și Recunoștinței, marcată în Republica Moldova: 34 de ani de la Războiul de pe Nistru

/ Acum 22 ore

Aeroportul „Eugen Doga” din Chișinău, în acorduri de vals: omagiu adus marelui compozitor

/ Acum 23 ore

Agenda evenimentelor, luni, 2 martie

/ Acum 1 zi

1992 - Războiul care nu se uită // Vladimir Coica, eroul fără medalii: „Nu te puteai gândi că te vor ucide, am trăit din curaj”

/ Acum 1 zi

FOTO, VIDEO // Primăvara, celebrată în vamă prin tradiție. Angajații Serviciului Vamal au întâmpinat călătorii cu mărțișoare

/ Acum 1 zi

VIDEO // Operațiune comună Republica Moldova–România: patru persoane, reținute într-un caz de trafic de migranți

/ Acum 1 zi

FOTO // Mărțișorul a trecut frontiera: Călătorii, întâmpinați cu un gest simbolic la punctele de trecere

/ Acum 1 zi

VIDEO // Rețea modernă de transport lansată la Ungheni. Igor Grosu: „Așa trebuie făcute proiectele, gândite strategic, elimininând cash-ul și corupția”