ro

 

Societate
24 August, 2026 / 08:54
/ 26 Octombrie, 2021

Autorităţile preiau din experiența franceză privind dezvoltarea locală

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 26 oct. /MOLDPRES/. Un seminar internațional privind dezvoltarea locală și importanța cooperării intercomunitare în domeniul managementului resurselor de apă, asigurarea siguranței alimentare, gestionarea deșeurilor, se desfăşoară, în perioada 25–27 octombrie, la Chișinău, transmite MOLDPRES.

Evenimentul este organizat de Ambasada Franței în Republica Moldova, în parteneriat cu Asociația Solidaritate Apă Europa (SWE) și Proiectul de cooperare descentralizată privind gestionarea deșeurilor - Savoie Déchets.

La lucrările seminarului participă reprezentanți ai autorităților publice centrale, ai administrațiilor locale de nivelul II, reprezentanți ai instituțiilor de profil din domeniul apei, dezvoltării locale, prestării serviciilor publice ș.a.

Scopul întrunirii este de a realiza un schimb de experiență cu partea franceză în domeniul guvernanței integrate pentru resursele de apă și deșeuri, de a discuta despre oportunitățile și provocările în domeniu pentru a îmbunătăți serviciile publice și pentru a spori accesul la sursele de apă pentru irigare, precum și de a identifica proiecte comune în acest sens. În cadrul evenimentului, reprezentanții Guvernului au vorbit despre strategiile Republicii Moldova de dezvoltare locală, managementul apei și deșeurilor, accesul la sursa de apă pentru irigare etc.

Astfel, ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Viorel Gherciu, a oferit informații despre situația sectorului agricol, despre lucrările de renovare a sistemelor de irigare, precum și despre provocările și prioritățile Guvernului în vederea stimulării activităților agricole durabile în spațiul rural.

„Sectorul agricol este expus schimbărilor climatice, iar secetele frecvente din ultimii ani pun în pericol securitatea alimentară a țării. Din acest considerent, menționez că este foarte important să valorificăm potențialul sistemelor de irigare. Din cele 88 de centrale de irigare amplasate preponderent de-a lungul râurilor Nistru și Prut, în prezent funcționează la capacitate optimă doar 11 sisteme de irigare, ce au fost reabilitate cu suportul partenerilor de dezvoltare. Pe parcursul anului 2021 au fost amenajate pentru irigare circa 800 ha prin intermediul Fondului de Dezvoltare Durabilă, Agenției de Intervenții și Plăți pentru Agricultură și Proiectului Livada Moldovei”, a relevat ministrul.

Potrivit oficialului, „este important ca în procesul de reabilitare a sistemelor de irigare să asigurăm implementarea practicilor inovaționale pentru utilizarea eficientă și durabilă a resurselor de apă”. „În acest sens, Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare depune eforturi considerabile pentru a identifica resursele necesare realizării dezideratului expus. Totodată, contăm pe suportul, consilierea, schimbul de bune practici cu partenerii de dezvoltare, precum și pe deschiderea către cooperare a autorităţilor naţionale abilitate”, a conchis Viorel Gherciu.

Foto: MAIA


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

IGP a documentat șase cazuri noi de escrocherie. Victimele, prejudiciate cu circa 668 000 lei și 12 000 de euro

/ Acum 2 zile

Cronica INDEPENDENȚEI // Declarația de Suveranitate – actul de curaj care a deschis drumul spre Independența Republicii Moldova

/ Acum 2 zile

Circa 470 de tineri pedagogi au fost repartizați pentru a activa în instituțiile de învățământ din țară

/ Acum 2 zile

Meteorologii au emis Cod galben de caniculă și pericol de incendiu. Maximele termice vor ajunge până la 36°C

/ Acum 2 zile

Incendiul de la gunoiștea din Orhei continuă de peste 24 de ore. Pompierii mențin situația sub control

/ Acum 2 zile

Restricții de circulație în centrul capitalei. Angajații instituțiilor de forță vor desfășura antrenamente generale pentru Parada Militară din 27 august

/ Acum 2 zile

Microbuze școlare moderne pentru mai multe instituții de învățământ: 38 de vehicule noi vor transporta elevii la școală

/ Acum 2 zile

Ion Șlicari, audiat pe 25 august în cadrul evaluării externe a procurorilor

/ Acum 2 zile

Șapte persoane, care ar fi prejudiciat statul cu circa 4 milioane de lei, achitate de către instanța de judecată

/ Acum 2 zile

Un deținut, evadat din Penitenciarul Pruncul, a fost condamnat la un an de închisoare

/ Acum 2 zile

LIVE // La Cobasna sunt depozitate 14 mii de tone de muniții, cantitate brută. O eventuală explozie ar avea doar efecte locale

/ Acum 2 zile

UPDATE Traficul sporit la Leușeni și Sculeni a fost fluidizat

/ Acum 2 zile

Mai mulți bani pentru medicamente compensate: CNAM a achitat peste 115 milioane de lei

/ Acum 2 zile

Peste 1.500 de persoane au primit tratament preventiv împotriva rabiei în ultimele două luni