Autorităţile vor monitoriza mass-media pentru a evita ştirile false pe perioada stării de urgenţă
Chişinău, 2 apr. /MOLDPRES/. Activitatea mijloacelor de informare în masă va fi coordonată pe perioada stării de urgență (1 aprilie – 30 mai) întru evitarea știrilor false, conform Dispoziției nr.1 a Comisiei pentru Situații Excepționale (CSE), transmite MOLDPRES.
Potrivit documentului, Serviciul de Informații şi Securitate va aproba şi va face publică lista de surse cu conținut online care promovează știri false cu privire la evoluția COVID-19.
„Furnizorii de servicii de găzduire a conținutului online şi furnizorii de conținut online de pe teritoriul Republicii Moldova sunt obligați ca, la decizia Serviciului de Informații şi Securitate, să întrerupă imediat, cu informarea utilizatorilor, transmiterea într-o rețea de comunicații electronice ori stocarea conținutului, prin eliminarea acestuia la sursă, dacă prin conținutul respectiv se promovează știri false cu privire la evoluția COVID-19 şi la măsurile de protecție şi prevenire”, indică Dispoziţia CSE din 1 aprilie.
De asemenea, furnizorii de servicii de comunicații electronice accesibile publicului, la decizia Agenției Naţionale pentru Reglementare în Comunicații Electronice şi Tehnologia Informației, bazată pe lista de surse făcută publică de către Serviciul de Informații şi Securitate, au obligația de a bloca imediat accesul utilizatorilor din Republica Moldova la sursele menționate, cu informarea utilizatorilor.
Prim-ministrul în exercițiu, Aureliu Ciocoi, președintele CSE, a solicitat reprezentanților mass-media să asigure informarea corectă a publicului despre prevederile dispozițiile Comisiei pentru Situaţii Excepţionale și necesitatea respectării stricte a acestora.
foto: lhorizoninfo.net
Foști deputați și demnitari de stat, printre care Vlad Plahotniuc și Serghei Iaralov, vor depune mărturii în dosarul „Kuliok”
Tragedie la Râșcani: un bărbat a decedat din cauza unei sobe defecte
Ministerul Justiției continuă modernizarea sistemului penitenciar: o nouă închisoare va fi construită până în 2029
VIDEO // Autoritățile anunță facilități fiscale pentru cetățenii care achiziționează polițe de asigurare pe viață
Un bărbat a fost condamnat la 18 ani de închisoare pentru omor și răpirea unui automobil în raionul Telenești
INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Justiției, Vladislav Cojuhari, anunță reforme pentru aplicarea jurisprudenței UE: „În 2026 vom fi implicați plenar în procesul de aliniere la acquis-ul comunitar”
În zilele de odihnă, peste 3 000 de șoferi au fost sancționați de polițiști
Punctele de frontieră, aglomerate: peste 68 mii de traversări în ultimele 24 de ore
Elevii au revenit la ore după vacanța de iarnă: începe semestrul II de studii
CNAM majorează fondurile pentru depistarea precoce a cancerului colorectal
Condiții mai bune pentru deținuți și personal în penitenciarele din Zona de Securitate
Circulație în condiții de iarnă pe drumurile naționale. Autoritățile cer prudență
Agenda evenimentelor, luni, 12 ianuarie
Trafic intens la PTF Leușeni, pe sensul de intrare în Republica Moldova
Prim-ministrul Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Ambasadorul Letoniei în Republica Moldova
Trei bărbați și o femeie, condamnați la închisoare pentru escrocherie, jaf și răpirea unei persoane
Lituania marchează 35 de ani de la apărarea dreptului de a-și decide viitorul: „Flacăra libertății”, aprinsă la Ambasada de la Chișinău
Agenții economici din regiunea transnistreană continuă să exporte preponderent pe piața Uniunii Europene
Noi cazuri de pestă porcină la Leova și Hâncești: autoritățile au instituit carantină
Elveția lansează Programul de granturi mici în Republica Moldova pentru proiecte sociale și culturale
Femeie de 81 de ani găsită decedată într-un incendiu produs într-o locuință din Lipcani
Peste 240 de freelanceri înregistrați în primele zile de la aplicarea noului regim fiscal: muncă legală și cu taxe mai mici
Investițiile străine directe în Republica Moldova, în creștere. Ponderea investitorilor din UE rămâne dominantă
Două persoane, reținute de CNA într-un dosar de trafic de influență privind favorizarea promovării examenului auto
„Calendarul Național 2026”, lansat de BNRM de Ziua Culturii. Lucrarea cuprinde peste 700 de evenimente naționale și internaționale aniversare
Vicepremierul Mihai Popșoi a discutat cu omologul britanic Yvette Cooper. Dezvoltarea colaborării economice, pe agendă
UE a autorizat primul tratament pentru întârzierea progresiei diabetului zaharat de tip 1
Minune la Spitalul „Gheorghe Paladi”: un băiețel, venit pe lume la doar 25 de săptămâni de gestație, a fost externat sănătos
Ministrul Energiei anunță când vor trece primele cantități de energie electrică prin Linia Vulcănești – Chișinău
VIDEO // Republica Moldova va concura în prima semifinală la Eurovision 2026