ro

 

Societate
25 Decembrie, 2025 / 03:23
/ 07 Noiembrie, 2022

Autorul mai multor anunțuri false cu bombă a fost prins și amendat

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 7 nov. /MOLDPRES/. Un adolescent care a anunțat, în zilele de 19-21 ianuarie 2022, despre prezența explozivelor în sudul țării, a fost condamnat și impus să achite o amendă de 12 mii de lei (circa 600 euro), comunică MOLDPRES.

Potrivit Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, denunțurile au vizat locații din Ceadâr-Lunga, Comrat și Vulcănești – instituții de învățământ, precum și un cimitir.

Conform materialelor dosarului, la comunicarea prin poșta electronică a denunțurilor false, adolescentul a urmărit scopul perturbării activității instituțiilor de stat.

Recent, Judecătoria Comrat a publicat hotărârea motivată, prin care adolescentul a fost condamnat la doi ani  de închisoare, cu suspendarea pedepsei reale, precum și la achitarea a 12.600 de lei pentru acțiunile procesual-penale efectuate în cadrul dosarului.

Foto: politia.md


 
Ultimele Știri
/ Acum 15 ore

Un tânăr riscă închisoare pe viață pentru viol și omor

/ Acum 15 ore

VIDEO//Construcții ilegale în centrul capitalei: CNA desfășoară percheziții

/ Acum 15 ore

Percheziții într-un dosar de organizare ilegală a jocurilor de noroc. Persoanele riscă până la cinci ani de închisoare

/ Acum 15 ore

Elevii pleacă în vacanța de iarnă

/ Acum 16 ore

FOTO // Memorandum semnat la Chișinău. Poliția Națională și IGP din România vor consolida cooperarea în domeniul protecției martorilor

/ Acum 16 ore

Două persoane, inclusiv un copil, au ajuns la spital după ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon

/ Acum 16 ore

Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră vor aplica un set de măsuri pentru fluidizarea traficului transfrontalier în perioada sărbătorilor de iarnă

/ Acum 16 ore

DOC// Familiile diplomaților moldoveni detașați în Regatul Țărilor de Jos se vor putea angaja în câmpul muncii

/ Acum 16 ore

ANSP: 101 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută

/ Acum 17 ore

Blocul chirurgical al Spitalului raional Hâncești, reparat capital. Investițiile ajung la 3,8 milioane de lei

/ Acum 17 ore

Secretarul PP „Șor” din Rîșcani, condamnat la patru ani de închisoare pentru finanțare ilegală a partidului

/ Acum 18 ore

Circulație în condiții de iarnă pe drumurile din nordul și centrul țării

/ Acum 18 ore

USMF „Nicolae Testemițanu” a inaugurat noi laboratoare didactice și de cercetare în domeniul farmaceutic

/ Acum 18 ore

Justiția din Moldova, aliniată standardelor europene: CSM la reuniunea de la Strasbourg