ro

 

Societate
20 Mai, 2026 / 18:04
/ 01 Iunie, 2023

Avioane de supraveghere NATO securizează spațiul aerian al Moldovei pe durata Summitului CPE

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 1 iun. /MOLDPRES/. Zborurile de supraveghere ale avioanelor NATO, de tip AWACS (radar), vor contribui la asigurarea securității Summit-ului Comunității Politice Europene care se desfășoară în Republica Moldova. Survolând spațiul aerian al Alianței, avioanele NATO AWACS vor securiza cerul deasupra zonei desfășurării Summitului în perioada 31 mai - 2 iunie, transmite MOLDPRES.

„Avioanele NATO AWACS pot detecta aeronave, rachete și drone de la o distanță de sute de kilometri, constituind astfel o importantă capacitate de avertizare timpurie", a declarat purtătoarea de cuvânt a NATO, Oana Lungescu, adăugând că „Moldova este un partener apropiat și de încredere al NATO”.

Potrivit Oficiului de legătură NATO în Republica Moldova, „ca răspuns la războiul Rusiei din Ucraina, NATO și-a sporit prezența aeriană în Europa de Est cu avioane de luptă, avioane de supraveghere și avioane cisternă”. Aeronavele AWACS efectuează patrulări regulate în estul Europei și în regiunea Mării Baltice pentru a urmări avioanele militare rusești în apropierea granițelor NATO. Organizația nord-atlantică dispune de paisprezece aeronave AWACS, care sunt variante modificate ale Boeing 707. Zburând la o altitudine de aproximativ 10 km, un singur AWACS poate monitoriza spațiul aerian pe o rază de 400 km.

De asemenea, avioanele NATO AWACS patrulează în mod regulat spațiul aerian în timpul evenimentelor internaționale majore, inclusiv în timpul reuniunilor la nivel înalt ale NATO, cea mai recentă fiind cea de la Madrid din iunie anul trecut, și a altor evenimente de mare anvergură, cum ar fi turneele internaționale de fotbal sau Jocurile Olimpice.

Republica Moldova găzduiește astăzi Summitul Comunității Politice Europene, eveniment la care participă circa 50 de șefi de state, prim-miniștri și înalți oficiali europeni.


 
Ultimele Știri
/ Acum 9 ore

Președinta Maia Sandu, vizită în Regatul Țărilor de Jos: întrevederi cu premierul Rob Jetten și ministrul de externe Tom Berendsen

/ Acum 19 ore

Agenda evenimentelor, miercuri, 20 mai

/ Acum 20 ore

MEC: numărul funcțiilor didactice vacante în școli este în scădere în ultimii ani

/ Acum 22 ore

Ploi de scurtă durată și maxime de până la +23 de grade Celsius, prognozate pentru ziua de miercuri

/ Acum 22 ore

FOTO // Condiții mai bune pentru vârstnicii din Nisporeni: centrul social din oraș a fost eficientizat energetic

/ Acum 23 ore

FOTO // Principele Radu al României, în vizită la una dintre cele mai renumite vinării din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Numărul cazurilor de infecții acute ale căilor respiratorii, în scădere cu 15 la sută în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

Taberele ARC 2026 se pregătesc de start: oportunități de participare pentru elevi și tineri din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Internațională a Medicului de Familie: „Respectul pentru medici trebuie să însemne investiții, condiții mai bune de muncă și un sistem medical mai puternic”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu, după Eurovision: „Nu ar trebui să permitem ca nimeni și nimic să afecteze relația dintre România și Republica Moldova”

/ Acum 1 zi

Un nou centru regional pentru copiii victime ale infracțiunilor a fost deschis la Cahul

/ Acum 1 zi

Audieri în Parlament după incidentul de la Cahul. Deputații au venit cu recomandări pentru consolidarea securității în unitățile militare

/ Acum 1 zi

Un automobil a fost lovit de tren pe tronsonul Florești - Bălți

/ Acum 1 zi

Transformările și prioritățile sistemului educațional, discutate în cadrul Săptămânii Educației