ro

 

Societate
22 Mai, 2026 / 23:43
/ 11 August, 2020

Boris Gâlcă: "Pandemia de coronavirus se permanentizează, trebuie să învățăm să trăim cu ea"

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 11 aug. /MOLDPRES/. Pandemia de coronavirus se permanentizează, trebuie să învățăm să trăim cu această pandemie, notează MOLDPRES.

Șeful adjunct al Direcției asistență socială și sănătate, Boris Gâlcă, a declarat astăzi, în ședința Consiliului Municipal Chișinău, că “pandemia de coronavirus se permanentizează, trebuie să învățăm să trăim cu ea și să dezvoltăm solidaritate pentru respectarea măsurilor de prevenire a infectării cu COVID-19”.

Potrivit lui Gâlcă, "transportul public reprezintă un principal mijloc de propagare a infecției de coronavirus - călătorii nu respectă măsurile de prevenire a infectării".

În același timp, oficialul a spus că “jumătate din cazurile de coronavirus înregistrate pe teritoriul țării sunt înregistrate în municipiul Chișinău și că instituțiile municipale de sănătate au în acest moment 248 de paturi libere pentru a face față situației pandemice”.

Până la data de 11 august în Republica Moldova s-au înregistrat 27 841 de cazuri de COVID-19, dintre care 19 465 de persoane s-au vindecat.

În ultimele 24 de ore au fost procesate 1048 de teste, fiind confirmate 181 de cazuri de infecție cu noul coronavirus, dintre care zece în regiunea transnistreană.


 
Ultimele Știri
/ Acum 13 ore

O femeie din Călărași va ajunge pe banca acuzaților după ce ar fi traficat două tinere mame în Cipru

/ Acum 13 ore

Apel la vigilență sporită! Crește numărul de apeluri și mesaje frauduloase în numele unor instituții publice

/ Acum 13 ore

Pompierii și salvatorii au intervenit în mai multe localități după ploile și vântul puternic din 21 mai

/ Acum 13 ore

Militarii Armatei Naționale au participat la un exercițiu în România

/ Acum 13 ore

Un bărbat din capitală a fost reținut după ce ar fi încercat să răpească două minore în sectorul Buiucani

/ Acum 14 ore

Ambasada Finlandei avertizează cetățenii moldoveni asupra unor escrocherii legate de locuri de muncă în această țară

/ Acum 15 ore

Ministrul Dan Perciun explică reforma care va fi lansată în Educație: „Va aduce creșteri salariale foarte clare”

/ Acum 15 ore

Creștinii ortodocși îl cinstesc astăzi pe Sfântul Nicolae de Vară

/ Acum 15 ore

VIDEO // ANSA a nimicit zeci de tone de produse alimentare de import neconforme

/ Acum 15 ore

Atenție! Trafic aglomerat la vama Leușeni. Autoritățile au deschis piste suplimentare

/ Acum 15 ore

Leadership educațional și tehnologii inovatoare, în centrul celei de-a treia zile a Săptămânii Educației

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 22 mai

/ Acum 1 zi

FOTO // Eroii români, comemorați la Țiganca: „Memoria istorică unește oamenii de pe ambele maluri ale Prutului”

/ Acum 1 zi

CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii și celor pentru incapacitate temporară de muncă