ro

 

Societate
23 Iunie, 2026 / 06:43
/ 24 Noiembrie, 2020

Bugetul capitalei a fost modificat

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 nov. /MOLDPRES/. Consiliul Municipal Chișinău a votat astăzi, cu 37 de voturi, decizia privind modificarea bugetului municipal pentru anul 2020, transmite MOLDPRES.

Decizia de a modifica bugetul a apărut în urma impactului pandemiei de coronavirus, care a dus la scăderea resurselor financiare acumulate la bugetul municipal.

Anterior, Consiliul Municipal Chișinău a aprobat scutirea și reducerea unor taxe locale pentru a ajuta agenții economici care și-au redus activitatea în timp de pandemie. Potrivit modificărilor de buget, suma veniturilor s-a micșorat cu 28 mln de lei.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

FOTO // Tineri din șapte țări și profesori americani au vizitat Parlamentul Republicii Moldova în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis Cod galben de caniculă pentru centrul și sudul țării

/ Acum 1 zi

FOTO // Igor Grosu, la 10 ani de „DescOperă”: „Cultura și frumusețea locurilor noastre pot aduce oamenii împreună și pot promova Republica Moldova în lume”

/ Acum 1 zi

Actualizări la Serviciul 112. Dispecerii și operatorii învață noile funcționalități ale sistemului

/ Acum 1 zi

Ministra Muncii explică profesorilor noile reguli privind concediile: „Nu pierdeți nicio zi de odihnă, nici banii de concediu. Schimbarea modului de calcul nu înseamnă mai puțină odihnă, ci doar o nouă formulă, iar zilele acumulate până acum rămân neatinse”

/ Acum 1 zi

Sinodul Mitropoliei Basarabiei a desemnat doi candidați pentru slujirea de mitropolit

/ Acum 1 zi

Natalia Plugaru explică modificările privind concediile: „ Nimeni nu pierde nici zilele de odihnă, nici banii de concediu”

/ Acum 1 zi

Locuitorii capitalei, îndemnați să consume produse locale. Târguri și iarmaroace în toate sectoarele Chișinăului

/ Acum 1 zi

Șefa statului Maia Sandu a felicitat lucrătorii medicali și farmaciștii cu prilejul sărbătorii profesionale: „Vă mulțumesc pentru profesionalismul și devotamentul cu care salvați vieți”

/ Acum 1 zi

Atenție, călători! Trafic intens la punctul de frontieră Giurgiulești-Galați, pe sensul de ieșire din țară

/ Acum 2 zile

Administratorul Î.S. „Moldatsa”, Dumitru Vanghelie, a fost demis

/ Acum 2 zile

Administratorii de bloc din Moldova au un nou ghid practic de lucru

/ Acum 2 zile

Peste 200 de medici și experți internaționali reuniți la Chișinău pentru viitorul chirurgiei cardiovasculare

/ Acum 2 zile

Un marș al familiei a avut loc la Chișinău