Bursele pentru studenți vor fi acordate în baza unor noi reguli. Ministrul Dan Perciun vine cu explicații
Bursele pentru tinerii care studiază în universități vor fi acordate în baza unor noi reguli. Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a comunicat că acestea vor fi obținute în funcție de rezultatele academice ale studenților, iar cei cu medii mai mici de șapte nu se vor mai regăsi în listele beneficiarilor, informează MOLDPRES.
Noile reguli de acordare a burselor vor fi aprobate de Guvern și urmează a fi aplicate din 2026. Autoritățile estimează că acestea vor motiva studenții să depună eforturi mai mari pentru a obține rezultate academice mai bune.
„Din 1 ianuarie 2026, studenții vor trebui să aibă cel puțin media 7 pentru a beneficia de burse de merit. Este o schimbare care, credem noi, că o să impulsionează studenții să depună mai mult efort, să obțină rezultate academice mai mari și să promovăm o cultură a excelenței academice în universitățile noastre”, a declarat Dan Perciun, într-un live săptămânal pe Facebook.
Ministrul a explicat că necesitatea acestei intervenții a fost stabilită în urma unei analize care a scos la iveală faptul că există specialități unde beneficiază de bursă inclusiv studenți care au media 5 sau 6.
„Conform prevederilor legale actuale, 70% dintre toți studenții la buget de la o facultate beneficiază de bursă, indiferent de media și rezultatele lor academice. Asta înseamnă că sunt situații în care și studenții cu medii foarte mici se învrednicesc de aceste burse de merit. Din punctul nostru de vedere, cei care au nevoie de suport financiar pe motive sociale trebuie să beneficiază de burse sociale, iar cei care înregistrează rezultate la învățătură trebuie să primească burse de merit. Pornind de la această idee, am ajustat, în ședința de Guvern, criteriile de acordare a burselor pentru studenți”, a subliniat Dan Perciun.
Potrivit prevederilor actuale, bursele de studiu se acordă semestrial strict în ordinea descrescătoare a mediilor. Plafonul de acordare a burselor de studii este la nivel de 70 la sută din numărul studenţilor autohtoni, înmatriculaţi la studii la învăţământ cu frecvenţa la zi, conform planului de înmatriculare cu finanţare bugetară la fiecare specialitate.
Ministerul Educației a publicat rezultatele sesiunii de bacalaureat. Rata de promovare a crescut
VIDEO // Ministrul Mediului suspendă ordinul privind recoltarea căprioarelor și anunță consultări publice
Un fost angajat al poliției a fost condamnat la închisoare pentru abuz în timpul unei intervenții
Șapte persoane din Bălți, înșelate într-o piramidă financiară. Un bărbat a fost condamnat la închisoare
Marcel Bolboaca-Negru este noul atașat al apărării în cadrul Ambasadei SUA la Chișinău
Canicula pune în pericol eficiența medicamentelor. Recomandările AMDM pentru păstrarea corectă a acestora pe timp de vară
Rezultatele preliminare ale examenelor de gimnaziu au fost afișate
DOC // Lucrările de dezvoltare a infrastructurii regionale de gestionare a deșeurilor au fost declarate de utilitate publică
Cabinete renovate și servicii îmbunătățite la Centrul de Sănătate Glodeni
Agenda evenimentelor, joi, 25 iunie
METEO // Temperaturi de până la 32 de grade pe 25 iunie
Tentativă de omor la Buiucani. O femeie a fost stropită cu o substanță inflamabilă și incendiată de soț
Un ofițer de la „Fulger” a fost rănit după o împușcătură accidentală în timpul serviciului
Judecătorii, îngrijorați de tăieri salariale și limitări de sporuri. CSM cere modificarea proiectului
VIDEO // Două femei au fost reținute pentru escrocherie. Victima, prejudiciată cu circa 450 000 de lei
Circa 120 de persoane cu dizabilități, aflate în îngrijire rezidențială, vor avea acces la traiul în comunitate
Restricții de circulație în centrul capitalei
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu însărcinatul cu afaceri al Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova
BTA: Câștigătoarea Eurovision 2026, Dara, se alătură campaniei Ministerului Turismului pentru promovarea Bulgariei
Cutremure în Venezuela. Cel puțin 164 de morți și aproape 1.000 de răniți
Salariile angajaților din sistemul de asistență socială vor fi majorate. Ministra Natalia Plugaru: „Un pas important pentru recunoașterea muncii lor”
DOC // Ministerul Energiei a publicat memorandumul pentru construcția unei centrale electrice pe gaze de circa 100 MW
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Consiliul Directorilor BERD. Discuții despre reforme, parcursul european și proiectele susținute de Bancă
MEC propune schimbarea modului de administrare a școlilor: vor fi create Agenții Teritoriale pentru Educație
Militari și carabinieri participă la exercițiul internațional „Scutul Păcii 2026”
Incident la Ștefan Vodă, în timpul protestelor fermierilor. Un deputat ar fi blocat intenționat un traseu și ar fi lovit un polițist cu tractorul
Chișinăul a găzduit în premieră Marșul Factorilor Poștali din R. Moldova și România
Reforma justiției, în atenția unei misiuni a Băncii Mondiale aflate la Chișinău
FOTO // Lucrările la podul și pasajul de pe centura Bălți se apropie de finalizare
SATUL EUROPEAN // Copiii din Ustia vor beneficia de o grădiniță modernizată