ro

 

Societate
29 Mai, 2026 / 23:59
/ 17 Ianuarie, 2022

Capitala este de luni sub cod roșu de COVID-19

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 17 ian. /MOLDPRES/. Municipiul Chișinău și raionul Ialoveni sunt de astăzi sub cod roșu de COVID-19. Agenția Națională pentru Sănătate Publică a actualizat lista localităților, în funcție de incidența noului coronavirus, comunică MOLDPRES.

Potrivit deciziei CNESP, în localitățile unde este instituit cod roșu de COVID-19, vor fi impuse mai multe restricții printre care obligativitatea prezentării certificatului COVID-19 în localuri, cluburi de fitness, săli de concerte și teatre. Evenimentele festive vor fi interzise.

Pentru prevenirea aglomerației, în situația pragului de alertă roșu, accesul în Aeroportul Internațional Chișinău va fi permis doar pasagerilor.


 
Ultimele Știri
/ Acum 14 ore

VIDEO // Cocaină ascunsă în tufișuri și lângă trotuare: patru traficanți, condamnați la până la 12 ani de pușcărie

/ Acum 15 ore

Polițiștii vor participa la careurile solemne dedicate „Ultimului sunet”. Recomandările INSP

/ Acum 15 ore

Festivități dedicate ultimului sunet, organizate în școlile din țară. Anul de studii 2025-2026 a ajuns la final

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 29 mai

/ Acum 1 zi

Vreme răcoroasă și fără precipitații pentru ziua de vineri

/ Acum 1 zi

Declarație privind combaterea consumului de tutun, aprobată de Parlament

/ Acum 1 zi

Număr record de elevi care vor primi nota „10” din oficiu la bacalaureat în 2026

/ Acum 1 zi

Numărul plângerilor depuse la Consiliul pentru egalitate, în creștere în 2025: circa 400 de cereri recepționate anul trecut

/ Acum 1 zi

Aproape două milioane de lei pierdute în urma fraudelor telefonice în doar 24 de ore

/ Acum 1 zi

Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul

/ Acum 1 zi

Condiții speciale de admitere și burse în valoare de 1200 de lei pentru elevii și studenții de etnie romă

/ Acum 1 zi

Igor Grosu, apel către cetățeni după valul de escrocherii: „Vă rog frumos, fiți atenți și puneți întrebări”

/ Acum 1 zi

Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate

/ Acum 1 zi

FOTO // După aproape o săptămână de intervenții intense, riscul de inundații a scăzut în raioanele afectate de ploile torențiale. Celula de criză și tabăra operațională a IGSU și-au încheiat activitatea după stabilizarea situației în teren