
Către ora 12.00, peste 655 mii de alegători au votat
Chişinău, 15 nov. /MOLDPRES/. Peste 655 mii de alegători (22,71%) s-au prezentat la urnele de vot până la ora 12.00, transmite MOLDPRES.
Membrul Comisiei Electorale Centrale (CEC), Vladimir Șarban, a declarat că, în prezent, toate secțiile de votare din ţară, cât şi cele deschise peste hotare, funcționează în regim normal. „Peste 655 mii de alegători au votat până la această oră, o prezență mai mare decât cea înregistrată la primul tur de scrutin, când se înregistrau 460 de mii. Peste 13 mii de alegători au votat până la această oră în cele 42 de secții de votare deschise în stânga Nistrului. Se constată o mobilizare mare atât pe categorii de vârstă, cât și în ceea ce privește spațiul geografic în care se află alegătorii”, a spus Șarban.
Potrivit oficialului, până la această oră, administrația electorală nu a înregistrat incidente electorale majore. Șarban a specificat că potrivit datelor Inspectoratului General de Poliție, au fost înregistrate două cazuri în care s-au constatat depășiri a limitelor admise în transportul de pasageri. “Nu putem confirma că aceste incidente sunt sau nu semn de transport organizat al alegătorilor la secțiile de votare”, a spus Șarban.
În același timp, el a spus că numărul de incidente minore înregistrate este mai mare decât cele care s-au constatat în turul întâi.
La alegerile prezidențiale sunt așteptați 2,8 milioane de cetățeni. Primele date preliminare privind rezultatele scrutinului vor fi prezentate în jurul orei 22.00.
FOTO // 28 de instituții medico-sanitare publice din țară, dotate cu sisteme noi de sterilizare. Valoarea proiectului ajunge la circa 60 mil de lei
FOTO // Al treilea contingent UNIFIL al Armatei Naționale și-a început misiunea în Liban
Hidrologii avertizează asupra scurgerii reduse de apă în Prut, Nistru și râurile mici din R. Moldova
Salariații vor putea beneficia de tichete de vacanță. Ministerul Finanțelor anunță condițiile de acordare a acestora
Veteranii Războiului de la Nistru, marș prin Chișinău împotriva federalizării R. Moldova: „Armata rusă, afară!”, „Nu federalizării!”
Legislativul lansează Săptămâna deschiderii parlamentare, dedicată democrației și dialogului cu cetățenii
Peste 60 mii de cazuri, în gestiunea asistenților sociali. Ministrul Alexei Buzu: „Prin RESTART, oferim suport și grijă pentru 93 mii de persoane, dintre care 21 mii sunt copii”
MEC: Școlile asigură alimentația elevilor în baza unor meniuri-model elaborate pentru o perioadă de 10 zile
Drum modernizat la Țarigrad, Drochia: locuitorii circulă acum în siguranță şi cred în viitorul satului
Președinta Maia Sandu participă la un eveniment dedicat diasporei la Potsdam, Germania
Transport gratuit spre Festivalul Pădurilor. Poliția a anunțat punctele de îmbarcare
MAE anunță: Plicurile cu buletinele de vot au plecat către moldovenii din Canada
Târguri și iarmaroace cu produse locale se desfășoară în toate sectoarele capitalei
Republica Moldova participă la inițiativa europeană de stocuri strategice medicale în crize
GALERIE FOTO // Lacul Beleu: Unde liniștea întâlnește natura
Trafic restricționat în centrul capitalei în acest weekend
Peste 40 de țări, inclusiv SUA, și-au exprimat îngrijorarea la ONU privind incursiunile dronelor ruse în Polonia
Cei 135 de turiști internaționali explorează vinurile și cultura Moldovei în cadrul campaniei „Let’s Get Lost: Moldova Edition”
Peste 5.800 de familii vor reduce consumul de energie cu ajutorul Programului EcoVoucher
Maia Sandu: „Am construit o prietenie cu Italia, care aduce beneficii reale oamenilor noștri. Să avem grijă să păstrăm ce am obținut”
Premierul Dorin Recean, la Congresul Societății de Anesteziologie și Reanimatologie: „Sprijinul pentru personalul medical și modernizarea spitalelor sunt priorități ale Guvernului”
Agenda Reuniunii Teatrelor Naționale Românești, sâmbătă, 13 septembrie: Naționalul din Craiova prezintă spectacolul „Țara lui Gufi” după Matei Vișniec
Poliția avertizează: Banii oferiți pentru participarea la proteste sau cumpărarea votului sunt corupție electorală
Consiliul Superior al Procurorilor a desemnat un nou șef interimar la Oficiul Călărași
FOTO // Chișinăul găzduiește Congresul internațional de anestezie și terapie intensivă: peste 450 de participanți din șapte țări