ro

 

Societate
15 Iulie, 2026 / 15:55
/ 04 August, 2025

Cazuri noi de tuberculoză confirmate în Chișinău. Autoritățile monitorizează situația

Autoritățile municipale din domeniul sănătății anunță apariția unor cazuri noi de tuberculoză în capitală. Potrivit șefului Direcției generale asistență medicală și socială, Vladimir Bolocan, au fost confirmate cinci cazuri de boală – patru la adulți și unul la un copil, relatează MOLDPRES.

„Monitorizăm în continuare situația. Este deja o perioadă mai îndelungată de când se înregistrează cazuri noi de tuberculoză și va trebui să discutăm împreună cu Centrul de Sănătate Publică anumite măsuri, în special cu privire la prevenirea îmbolnăvirilor în rândul copiilor, mai ales în instituțiile de învățământ și cele preșcolare”, a declarat Vladimir Bolocan.

Reprezentanții Direcției municipale urmează să elaboreze, în colaborare cu autoritățile responsabile din domeniul sănătății publice, un plan de acțiuni pentru limitarea răspândirii bolii, cu accent pe prevenție și depistare precoce.

În Republica Moldova, tuberculoza rămâne o problemă de sănătate publică, cu 1 935 de cazuri noi înregistrate în 2024, dintre care 145 la copii. Boala poate fi prevenită prin vaccinare, susținerea sistemului imunitar și evitarea zonelor aglomerate. Peste 95% dintre nou-născuți sunt vaccinați cu BCG, vaccin ce reduce riscul formelor grave, precum meningita tuberculoasă. Rețeaua națională de laboratoare dispune de toate metodele recomandate de OMS pentru depistare și testarea rezistenței la tratament. Tratamentul este eficient dacă este inițiat la timp și urmat cu strictețe.


 
Ultimele Știri
/ Acum 23 ore

VIDEO // Progresele Republicii Moldova în realizarea Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă, prezentate de secretarul general al Guvernului la Forumul ONU

/ Acum 1 zi

Escrocii și-au schimbat tacticile: patru fraude au provocat pagube de jumătate de milion de lei, iar alte 110 tentative au fost dejucate

/ Acum 1 zi

Cod galben de ploi, grindină și vijelii în nordul și centrul țării

/ Acum 1 zi

Investiții în infrastructura de cercetare în universități: trei instituții vor implementa proiecte cu o finanțare de 9,25 de milioane de euro

/ Acum 1 zi

Ministerul Sănătății avertizează: polenul de ambrozie poate declanșa alergii severe și crize de astm

/ Acum 1 zi

VIDEO // Militarii moldoveni au defilat la parada de Ziua Națională a Franței, alături de reprezentanți din 35 de state

/ Acum 1 zi

Opt școli-model intră în proces de modernizare în cadrul Proiectului „Modernizarea școlilor”

/ Acum 1 zi

„Ghidul Cumpărătorului”, lansat oficial: autoritățile oferă recomandări pentru alegerea unui imobil sigur

/ Acum 1 zi

Accident cu trei vehicule produs în raionul Anenii Noi: trei persoane au fost rănite grav

/ Acum 1 zi

FOTO // Salvatorii moldoveni, pregătiți pentru intervenții în Grecia: 24 de pompieri și șapte unități de tehnică au pornit spre Salonic

/ Acum 1 zi

Peste jumătate de milion de lei pentru „curățări spirituale”: o femeie din nordul țării va ajunge pe banca acuzaților pentru escrocherie

/ Acum 1 zi

Un șofer a murit după ce i s-ar fi făcut rău la volan și a intrat cu mașina într-un copac

/ Acum 1 zi

Alexei Buzu, la Forumul ONU de la New York: „Dezvoltarea durabilă înseamnă o Moldovă rezilientă, echitabilă și cu oportunități”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Doi concubini au fost condamnați la câte 10 ani de închisoare pentru contrabandă cu droguri din Kazahstan