ro

 

Societate
23 Martie, 2026 / 20:06
/ 13 August, 2021

Ceremonia de depunere a jurământului militar se va desfăşura fără prezenţa rudelor

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 13 aug. /MOLDPRES/. Ministerul Apărării a venit cu un apel în atenţia părinţilor şi rudelor tinerilor încorporaţi recent în serviciul militar în termen în Armata Naţională, transmite MOLDPRES.

„Ceremonia de depunere a jurământului militar va avea loc vineri, 13 august, în câteva unităţi ale Armatei Naţionale. Cu regret, din cauza creşterii, în ultima perioadă, a numărului de infectări cu COVID-19 în ţară şi răspândirea variantei „Delta” a virusului, care este mult mai agresivă, au fost impuse restricţii la desfăşurarea activităţilor în masă. Prin urmare, accesul la eveniment nu este permis pentru vizitatori, anunţă Ministerul Apărării.

Totodată, ministerul informează că soldații nu vor avea parte de concediul de patru zile, de care au beneficiat anterior camarazii lor.

„Ştim că vă doriţi să asistaţi la ceremonia de depunere a jurământului militar, dar sănătatea şi siguranţa feciorilor dumneavoastră este mai presus de orice”, a conchis Ministerul Apărării.

Foto: Ministerul Apărării


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 ore

Republica Moldova va primi sprijin financiar de la Berlin pentru consolidarea instituțiilor și infrastructurii

/ Acum 8 ore

FOTO // Tinerii inovatori în robotică, premiați la Finala națională FIRST LEGO League Moldova 2026

/ Acum 8 ore

În școli a început testarea candidaților la examenele de absolvire a gimnaziului și liceului

/ Acum 8 ore

Doi copii și 11 adulți au fost răniți în două accidente rutiere produse în weekend în Moldova

/ Acum 9 ore

Sume mari de bani nedeclarate au fost depistate la Aeroportul Chișinău: peste 171.000 de dolari, ridicați

/ Acum 9 ore

Locuitorii din raioanele Rezina și Hâncești vor fi consultați de medicii specialiști

/ Acum 9 ore

Incendii de vegetație în mai multe raioane ale țării: peste 60 de hectare au fost distruse de flăcări

/ Acum 9 ore

Peste 3850 de încălcări în traficul rutier, documentate de polițiști în zilele de odihnă

/ Acum 10 ore

Doi militari au ajuns pe banca acuzaților după ce au consumat cannabis în unitate

/ Acum 10 ore

Două mașini s-au lovit frontal la Soroca: un șofer a decedat

/ Acum 22 ore

Agenda evenimentelor, luni, 23 martie

/ Acum 22 ore

Acces limitat în mai multe locuri publice din capitală, în contextul desfășurării Conferinței de Securitate în regiunea Mării Negre

/ Acum 1 zi

VIDEO // Campania „Generația Pădurii”, la Strășeni. Ministerul Mediului planifică împădurirea a 7 000 de hectare de terenuri

/ Acum 1 zi

Trafic sporit de călători în postul Sculeni, pe sensul de ieșire din țară