Cetățenii Republicii Moldova se pot vaccina împotriva COVID-19 la un maraton de imunizare organizat la Iași
Chişinău, 12 mai. /MOLDPRES/. Cetățenii Republicii Moldova se pot vaccina împotriva COVID-19 la Universitatea de Medicină și Farmacie „Grigore T. Popa” (UMF) din Iași, România. Acțiunea se va desfășura în perioada 14-16 mai 2021, iar cetățenii Republicii Moldova se pot vaccina cu serul Pfizer în baza buletinului de identitate moldovenesc sau a pașaportului biometric, sau a cărții de identitate românești, informează MOLDPRES.
Despre acest fapt a informat rectorul UMF Iași, Viorel Scripcariu, printr-o scrisoare oficială adresată omologului său de la USMF „Nicolae Testemițanu”, Emil Ceban.
Potrivit universității române, începând cu ziua de vineri, 14 mai, ora 16:00, până luni, 17 mai, ora 8:00, orice persoană care a împlinit vârsta de 16 ani poate veni la UMF Iași (str. Universității nr. 16), fără programare, pentru a se imuniza cu prima doză de vaccin Pfizer. Pentru minori este necesar un acord (în scris) al unui părinte sau al tutorelui legal.
La UMF Iași vor fi amenajate 20 de fluxuri de vaccinare. În această acțiune de amploare, ce se va desfășura non-stop, vor fi antrenați, în mod voluntar, peste o mie de membri ai comunității academice a Universității – cadre didactice, studenți și personal administrativ.
Rapelul va fi asigurat de UMF Iași la 21 de zile de la prima doză, în weekend, în perioada 4-6 iunie.
Maratonul de vaccinare este organizat de UMF Iași, în parteneriat cu Direcția de Sănătate Publică și Colegiul Medicilor din Iași, Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor şi Asistenților Medicali din România, filiala Iași, Prefectura, Primăria și Consiliul Județean Iași, precum și Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 din România.
foto: news.umfiasi.ro
Specialiștii în sănătate recomandă consumul rațional de produse alimentare în perioada sărbătorilor pascale
Alertă cu bombă la Aeroportul Chișinău. Pasagerii și angajații aerogării au fost evacuați
Peste 4600 de pacienți vor beneficia anual de condiții mai bune la Spitalul Ialoveni
Polițiștii îndeamnă părinții și copiii să respecte măsurile de siguranță în timpul vacanței de Paști
Trei tentative de transportare ilicită a mijloacelor financiare, prevenite la Aeroport
O fostă deputată a fost condamnată pentru îmbogățire ilicită. Statul i-a confiscat peste 700.000 de lei
CNMC a prezentat raportul integrat intermediar privind acțiunile întreprinse în perioada stării de urgență
Transportul public din capitală va activa conform unui program special în noaptea Învierii
Ecologiștii avertizează: arderea cauciucurilor de Paște este ilegală și dăunătoare sănătății
Tentative de fraudă prin sms-uri și platforme online. Autoritățile îndeamnă cetățenii să fie prudenți
Funcționar din poliție, vizat de ANI pentru avere nejustificată
Aeroportul Internațional „Eugen Doga” asigură stabilitatea zborurilor de Paște în pofida fluxului intens de pasageri
Elevii pleacă în vacanța de Paști
VIDEO // Depozitarea cărnii în frigider este esențială pentru evitarea contaminării alimentelor. Recomandările ANSA
Sfânta Lumină s-a aprins la Ierusalim
Republica Moldova va mai denunța un acord cu CSI
Autobuzele și troleibuzele din capitală vor circula conform unor orare speciale în perioada sărbătorilor pascale
GALERIE FOTO // Orheiul Vechi în prag de Paște
Tren direct din Kiev până la Aeroportul Chișinău, lansat în regim de testare
Republica Moldova va găzdui turneul Davis Cup Europe
VIDEO // Secretarul general al Guvernului, Alexei Buzu: „Paștele umple satele și toată Moldova de viață și de căldură”
Numărul copiilor înscriși în grădinițele din țară a fost de circa 123 de mii în 2025
Vicepreședintele american JD Vance a ajuns în Pakistan pentru discuții cu Iranul
Salvatorii și pompierii vin cu recomandări pentru prevenirea situațiilor de risc în Noaptea Învierii
Artemis 2: Misiunea istorică în jurul Lunii s-a încheiat cu o amerizare perfectă în Pacific
Flux sporit de călători la frontieră: peste 62 de mii de traversări în ultimele 24 de ore
Nisporeni - Capitala Sportului 2026: circa două milioane de lei, alocate de MEC pentru activități dedicate dezvoltării și promovării sportului
Republica Moldova va implementa sistemul informațional „Dosarul electronic de sănătate”
Meteorologii prognozează pentru ziua de Paști precipitații și înghețuri de până la −3°C
Caz tragic în capitală. O adolescentă a decedat după ce a căzut de la înălțime