ro

 

Societate
23 Mai, 2026 / 15:14
/ 10 Martie, 2021

Circa 0,2 din populația R. Moldova a fost vaccinată împotriva COVID-19

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 mar. /MOLDPRES/. Un număr de 7367 de angajați din sistemul medical sau 0,2% din populația țării a fost imunizată împotriva COVID-19. Anunțul a fost făcut astăzi în cadrul unei conferințe de presă de către conducerea Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, comunică MOLDPRES.

Până în prezent, în instituțiile medicale din țară au fost repartizate circa 18 mii de doze din loturile venite din România și din partea platformei COVAX. Datele despre fiecare persoană vaccinată sunt introduse într-un registru online, care generează și un certificat de vaccinare, dar și mesaje de reamintire pentru dozele rapel.

Conform sursei citate, până astăzi au fost înregistrate 271 de reacții adverse în rândul persoanelor imunizate. Majoritatea sunt reacții medii printre care febră, frisoane, slăbiciune și dureri la locul injectării.

Specialistul în imunizare al MSMPS, Ninel Revenco, a menționat că, pentru moment, procesul de imunizare nu poate fi accelerat din lipsa de doze de vaccin, însă la finele lunii curente sunt așteptate 21 mii de doze de AstraZeneca și câteva mii de doze Pfizer. Alte peste 70 mii de doze de vaccin vor ajunge în R. Moldova în aprilie, atunci se va putea trece la etapa a doua de imunizare.

Conducerea MSMPS anunță că situația la capitolul infectare cu COVID-19 este alarmantă și îndeamnă personalul medical să se imunizeze, iar populația să respecte măsurile de prevenție.


 
Ultimele Știri
/ Acum 22 ore

Premierul Alexandru Munteanu, despre evoluția lui Satoshi la Eurovision: „Acesta a reușit să transmită Europei o imagine sinceră a Republicii Moldova”

/ Acum 22 ore

Noi cazuri de febră Q depistate la Chișinău și în trei raioane ale țării. Autoritățile sanitare au intensificat supravegherea

/ Acum 22 ore

Modernizarea învățământului superior, discutată în cea de-a treia zi a Săptămânii Educației

/ Acum 22 ore

Atenție, călători! Trafic sporit în postul vamal Palanca

/ Acum 23 ore

CSM prelungește concursul pentru funcția de inspector-judecător

/ Acum 23 ore

VIDEO // Fructele de sezon au umplut piețele din Chișinău: cât costă fructele și legumele

/ Acum 1 zi

IGP a înregistrat 19 cazuri noi de escrocherii telefonice. Victimele, prejudiciate cu peste patru milioane de lei

/ Acum 1 zi

În școlile din capitală, festivitățile dedicate „Ultimului sunet” vor avea loc pe 29 mai

/ Acum 1 zi

Specialiști din opt țări participă la conferința internațională de endourologie de la Chișinău

/ Acum 1 zi

Guvernul investește peste 24 de milioane de lei în drumurile turistice din raionul Călărași

/ Acum 1 zi

VIDEO // O tânără din Letonia și un bărbat din capitală, reținuți după ce au înșelat o femeie cu 250 000 de lei

/ Acum 1 zi

Un nou drum de ocolire și trotuare moderne vor fi construite în municipiul Hâncești în următoarele 12 luni

/ Acum 1 zi

Moldova își va consolida expertiza în controlul medicamentelor

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis un nou Cod galben de instabilitate atmosferică