ro

 

Societate
12 Iunie, 2026 / 21:16
/ 31 Ianuarie, 2023

Circa 2 mii de tone de material antiderapant au fost împrăștiate pe drumurile din țară

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 31 ian. /MOLDPRES/. Circa 2 mii de tone de material antiderapant au fost împrăștiate noaptea trecută pe drumurile din țară pentru combaterea lunecușului și a înzăpezirii, transmite MOLDPRES.

În lucrările desfășurate pe întreg teritoriul țării au fost implicați 215 muncitori cu 149 de unități de tehnică specializată. Pe lângă materialul antiderapant distribuit, pe trasee au fost împrăștiate și peste 100 de tone de sare tehnică.  

În prezent, accesibilitatea infrastructurii rutiere este asigurată în condiții de iarnă pe toată rețeaua de drumuri naționale.

Administrația de Stat a Drumurilor (ASD) atenționează conducătorii auto să se conformeze prevederilor Regulamentului circulației rutiere referitor la echiparea autovehiculelor cu pneuri corespunzătoare și adaptarea regimului de viteză la condiţiile de circulație pe timp de iarnă. În cazul dificultăților, participanții la trafic pot solicita intervenția drumarilor la numerele: 22-55-30; 74-89-61; 060 477 117.   

Meteorologii au prognozat pentru astăzi ninsori slabe în toată țara și temperaturi scăzute. Condițiile pentru formarea ghețușului pe drumuri se vor menține în continuare.

Foto: ASD


 
Ultimele Știri
/ Acum 10 ore

Trafic intens la Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova. Autoritățile recomandă rute alternative

/ Acum 11 ore

Republica Moldova aderă la Academia de Drept European de la Trier

/ Acum 11 ore

Restricții de trafic în Sîngerei. Drumul dintre Pepeni și Bălășești este blocat, iar șoferii sunt îndemnați să evite zona

/ Acum 11 ore

Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică: ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelii

/ Acum 12 ore

Parlamentul își consolidează securitatea digitală. Funcționarii au fost instruiți în protecția informațiilor

/ Acum 12 ore

Bacalaureat 2026 // Candidații susțin proba la disciplina de profil

/ Acum 12 ore

DOC // Concurs deschis oficial pentru funcția de director general al TRM. Anunțul a fost publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 13 ore

VIDEO // „Poduri între sate trebuie, nu hotare”. Guvernul a lansat campania de promovare a reformei APL

/ Acum 13 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 12 iunie

/ Acum 14 ore

Victimele deportărilor staliniste, comemorate la Chișinău. Programul evenimentelor

/ Acum 23 ore

VIDEO // Alți trei suspecți, reținuți într-un caz de escrocherie comisă în capitală

/ Acum 1 zi

Republica Moldova a devenit membră a WorldSkills Europe: standarde europene de formare profesională și schimb de experiență

/ Acum 1 zi

Averse puternice pe întreg teritoriul țării. CNMC a dispus un set de măsuri pentru prevenirea inundațiilor

/ Acum 1 zi

Tentativă de fraudă la Cahul. Un bărbat urma să fie deposedat de 900 000 de lei