ro

 

Societate
10 Iulie, 2026 / 00:29
/ 28 Iulie, 2021

CNAS prezintă mai multe opţiuni la stabilirea indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 iul. /MOLDPRES/. Casa Națională de Asigurări Sociale informează că persoana asigurată care se află în concediul pentru îngrijirea copilului poate solicita indemnizația lunară pentru creșterea copilului, la alegere, conform opțiunilor prezentate mai jos, relatează MOLDPRES.

Astfel, potrivit primei opțiuni, indemnizaţia lunară pentru creșterea copilului se stabilește de la data acordării concediului pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani, în cuantum de 30% din baza de calcul stabilită pentru fiecare copil, dar nu mai puţin decât cuantumul indemnizaţiei minime lunare pentru creşterea copilului persoanei asigurate (740 lei).

A doua opţiune presupune stabilirea indemnizaţiei lunare de la data acordării concediului pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani şi 2 luni. În acest caz, până la împlinirea vârstei de un an a copilului, indemnizaţia lunară se va stabili în cuantum de 60% din baza de calcul stabilită pentru fiecare copil, dar nu mai puţin decât cuantumul dublu al indemnizaţiei minime lunare pentru creşterea copilului persoanei asigurate (1480 lei). Din ziua următoare celei de împlinire a vârstei de 1 an şi până la împlinirea vârstei de 2 ani şi 2 luni a copilului, indemnizaţia lunară se va stabili în cuantum de 30% din baza de calcul stabilită pentru fiecare copil, dar nu mai puţin decât cuantumul indemnizaţiei minime lunare pentru creşterea copilului persoanei asigurate (740 lei). Pentru perioada concediului pentru îngrijirea copilului după împlinirea vârstei de 2 ani şi 2 luni, și până la împlinirea vârstei de 3 ani a copilului, indemnizaţia lunară nu se acordă.

CNAS atenţionează că opţiunea solicitată iniţial pentru stabilirea indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu poate fi modificată ulterior. În cazul în care data acordării concediului pentru îngrijirea copilului diferă de la o unitate la alta, indemnizaţia se stabileşte din data ultimei acordări a acestuia. Pentru unul şi acelaşi copil se stabileşte o singură indemnizaţie.

foto: CNAS


 
Ultimele Știri
/ Acum 11 ore

Datele personale folosite în combaterea infracțiunilor vor avea reguli speciale de protecție

/ Acum 11 ore

Sesiunea suplimentară de BAC începe pe 13 iulie: circa 3 mii de candidați s-au înscris pentru susținerea probelor

/ Acum 12 ore

Achizițiile publice din domeniul apărării și securității naționale vor fi desfășurate în baza unor noi reguli

/ Acum 12 ore

Noi garanții pentru părinți: perioadele de concediu de maternitate și paternal vor fi asimilate stagiului de cotizare

/ Acum 12 ore

Aprobat de Parlament: Republica Moldova se va integra în sistemul european de coordonare a securității sociale

/ Acum 12 ore

Înmatricularea vehiculelor cu defecțiuni periculoase sau cu inspecția tehnică expirată va fi suspendată automat

/ Acum 13 ore

Articole și monede presupus din aur, nedeclarate la Aeroportul Chișinău, depistate în bagajele a doi pasageri

/ Acum 13 ore

Ministerul Energiei atenționează: persoane necunoscute contactează cetățenii și se prezintă fals drept angajați ai companiilor din sectorul energetic

/ Acum 13 ore

Șapte echipe de pompieri au intervenit pentru a stinge un depozit din Sângerei

/ Acum 13 ore

VIDEO // Echipamente moderne și metode interactive de învățare pentru elevii din Boldurești, Nisporeni

/ Acum 13 ore

Depozit ilegal cu peste 20 de metri cubi de deșeuri medicale periculoase și o poluare cu mercur, descoperite în urma unui control inopinat

/ Acum 14 ore

Descinderi într-un dosar privind construcții ilegale în fondul forestier de la marginea Chișinăului.Prejudiciul adus mediului depășește patru milioane de lei

/ Acum 15 ore

Școlile vor aplica noi măsuri de etică pentru prevenirea discriminării și asigurarea unui mediu sigur

/ Acum 15 ore

Fișe electronice și monitorizare digitală a pacienților în secțiile de anestezie și terapie intensivă ale Institutului de Medicină Urgentă