Codul Galben de pericol de incendiu a fost prelungit până la 12 august
Chişinău, 7 aug. /MOLDPRES/. Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a prelungit până pe 12 august inclusiv Codul Galben de pericol excepțional de incendiu, transmite MOLDPRES.
Conform meteorologilor, până la această dată, în ţară se va menține pericol excepțional de incendiu (clasa V) cu caracter natural și amenințare de incendiu al fâșiilor forestiere și al culturilor agricole.
La rândul lor, salvatorii şi silvicultorii avertizează că este posibilă aprinderea terenurilor agricole, a depozitelor de furaje, zonelor cu vegetaţie forestieră, locuinţelor şi anexelor gospodăreşti.
Serviciile respective cer populaţiei să evite utilizarea focului deschis în apropierea locuinţelor, anexelor gospodăreşti şi a depozitelor de furaje, pe terenuri acoperite de vegetaţie uscată, mai ales atunci când sunt situate în apropiere de păduri, plantaţii sau obiective cu risc ridicat de incendiu. Totodată, este recomandată restricţionarea efectuării lucrărilor care creează condiţii favorizante pentru producerea de incendii prin degajări de substanţe volatile sau supraîncălziri excesive.
Potrivit SHS, în următoarele zile, pe întreg teritoriul ţării se aşteaptă valori termice de până la 36 de grade Celsius, cu cer variabil, pe alocuri ploi cu descărcări electrice.
Foto: SHS
Târguri cu produse autohtone, desfășurate în sectoarele capitalei
CSP, despre procedura de evaluare externă a Procurorului General: hotărârea a fost adoptată în baza materialelor verificate
Persoanele din automobilul luat de viitură la Hîrjauca au fost găsite și sunt în afara oricărui pericol
CFM: traficul feroviar de pasageri se desfășoară cu unele ajustări de orar
Consumatorii din 13 localități au fost temporar deconectați de la energia electrică din cauza ploilor
Atenție, călători: trafic intens în punctele de trecere a frontierei Leușeni și Sculeni
Trei automobile au fost luate de ape la Hîrjauca, Călărași: o persoană aflată în una dintre mașini este căutată de salvatori
VIDEO // Ploile torențiale au provocat inundații în mai multe raioane: Dig rupt la Călărași, oameni salvați din calea apelor la Ungheni
Risc sporit de producere a accidentelor rutiere și acvaplanare. AND îndeamnă șoferii să evite deplasările neesențiale
Circulația feroviară, reluată după ploile torențiale. Trenurile își continuă deplasarea spre Chișinău
Ploi de scurtă durată, cu descărcări electrice, prognozate pentru zilele de odihnă
VIDEO // Precipitații puternice la Ungheni. Circulația rutieră este blocată, iar un tren staționează în zonă
CNAM a efectuat transferul pentru salariile medicilor rezidenți
Trei procurori au picat evaluarea externă. Rapoartele, transmise CSP
Vicepremierul Mihai Popșoi, în discuții cu moldoveni stabiliți în China: „Vom continua să sprijinim cetățenii din diaspora și să consolidăm serviciile consulare”
Președinta Maia Sandu, mesaj de felicitare pentru Cristian Mungiu: „Un cineast de renume, cu rădăcini în Republica Moldova, care produce filme memorabile”
MOLDATSA anunță zboruri speciale de calibrare a echipamentelor de navigație aeriană
Moldova își prezintă avantajele investiționale la Shanghai: 30 de companii mari din China, interesate de piața țării noastre
Noi victime ale escrocheriilor telefonice: o femeie din capitală a rămas fără 2 milioane de lei prin înșelăciune
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, după atacurile rusești asupra Kievului: „Ucraina are nevoie astăzi de solidaritate internațională puternică”
Ministerul Energiei: toate elementele infrastructurii energetice afectate în urma ploilor au fost repuse în funcțiune
Vinul Moldovei cucerește piața din China. Rețea de 400 de magazine și campanii de promovare pe zgârie-nori în Shanghai și Shenzhen
Președinta Maia Sandu: „Atacul masiv de noaptea trecută asupra Kievului este o crimă de război”
Cannes 2026: Filmul „Fjord”, de Cristian Mungiu, a primit patru premii, înaintea galei de premiere
Cronica ARHIVELOR // Simeon Murafa – juristul și publicistul care a adus prima tipografie cu litere latine la Chișinău
Trafic sporit la frontieră: Peste 70 de mii de traversări în doar 24 de ore
Scriitorul și dramaturgul Matei Vișniec a fost distins cu Ordinul de Onoare. Președinta Maia Sandu: „O voce în slujba adevărului”
Premierul Alexandru Munteanu condamnă atacurile Rusiei asupra Ucrainei: „Acte de teroare care nu pot fi justificate”
Experți în educație din patru țări, reuniți la Chișinău: impactul notelor asupra copiilor și modele de leadership educațional aplicate în școli din Europa, pe agendă
Peste o mie de vizitatori au pășit pragul BNM în Noaptea Europeană a Muzeelor. Lingoul de aur de 12 kg, cu o valoare de 30 de milioane de lei - atracția evenimentului