
Codul penal va fi completat cu noțiuni noi
Chişinău, 2 feb. /MOLDPRES/. Codul penal va fi completat cu noțiuni noi. Deputații au adoptat astăzi proiectul de lege care are scopul de a îmbunătăți cadrul normativ în domeniul securității statului, comunică MOLDPRES.
Potrivit autorilor inițiativei legislative, necesitatea stabilirii și aplicării unui sistem de măsuri juridice și penale pentru manifestările care atenuează la integritatea teritorială, suveranitatea și securitatea statului reiese din specificul situației actuale, în contextul asigurării securității naționale.
Documentul prevede completarea Codului penal cu noțiuni, care incriminează faptele conexe infracțiunilor de spionaj și de trădare de patrie. Astfel, va fi sancționată penal inițierea, organizarea sau constituirea pe teritoriul țării noastre a structurilor informative ilegale. Totodată, vor fi trase la răspundere penală persoanele care vor instiga alte persoane să comită acțiuni care dăunează suveranității, independenței, inviolabilității teritoriale, securității statului sau capacității de apărare a Republicii Moldova.
Codul penal va mai fi completat cu o nouă componentă de infracțiune, și anume acțiunile săvârșite cu scopul de a separa o parte din teritoriul R. Moldova, precum și distribuirea informațiilor care incită la astfel de acțiuni.
Mai multe locuințe sociale vor fi modernizate printr-un proiect de 20 milioane de euro
Forumul ONG-urilor de Mediu 2025: Parteneriate pentru un viitor sustenabil și politici eficiente de protecție a mediului
De luni, în municipiul Chișinău se încheie sezonul de încălzire
Peste 6800 de operații cardiovasculare au fost finanțate de stat anul trecut
Școlile din Republica Moldova pot fi susținute prin donații transparente folosind MPay
GALERIE FOTO // Semnarea acordului dintre Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale și Ministerul Muncii și Protecției Sociale în cadrul proiectului „Locuințe publice III”
Militari moldoveni au fost decorați pentru contribuția lor în misiunea EUFOR ALTHEA
Încă un deputat în vizorul Procuraturii Anticorupție. Irina Lozovan are interdicția de a părăsi țara
Trei angajați ai unui centru pentru persoane cu dizabilități au fost arestați pentru trafic de ființe umane
Ambalajele de unică folosință și cele reutilizabile vor putea fi returnate contra plată
Atac cu drone asupra Kievului: Cel puţin şapte persoane au fost rănite
GALERIE FOTO // Moldova-Norvegia în debutul preliminăriilor CM 2026
UPDATE // Trafic intens de călători la PTF Palanca-Maiaki-Udobnoe, pe sensul de intrare în Republica Moldova
Norvegia învinge Moldova cu 5-0 în debutul preliminariilor CM 2026
România // Biroul Electoral Central a stabilit ordinea candidaților pe buletinul de vot pentru alegerile prezidențiale
Zece mii de plopi au fost plantați în cadrul campaniei „Donează pentru un viitor la verde”
Ucraina // Toți membrii unei familii, uciși într-un atac rusesc
Naționala Moldovei debutează în preliminariile Campionatului Mondial 2026. Președinta Maia Sandu: „Fotbalul are puterea de a ne uni și de a ne face mândri de țara noastră”
Republica Moldova se aliniază inițiativei globale „Ora Pământului”
Incendiu la Botanica. Flăcările au cuprins un lan de vegetație
Delegația UE: Republica Moldova avansează în procesul de aderare
Ziua Mondială a Apei // Ministerul Mediului îndeamnă cetățenii să folosească rațional resursele de apă
Ucraina // Zelenski, în vizită la trupele care apără orașul strategic Pokrovsk
Zilele Reginei Maria la Chișinău // Iuliana Gorea Costin: „Simbolizează dreptul nostru la identitate”
UPDATE // Traficul transfrontalier, fluidizat la PTF Sculeni