
COVID-19: În ultimele 24 de ore, au fost confirmate 358 de cazuri noi
Chişinău, 28 aug. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost procesate 1765 de teste, fiind confirmate 358 de cazuri de infecție cu noul coronavirus, trei fiind de import. În total, până la ziua de astăzi, în ţară au fost înregistrate 35 904 de cazuri de COVID-19, comunică MOLDPRES.
Potrivit datelor Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale /MSMPS/, din numărul total de îmbolnăviri, 20 sunt lucrători medicali: medici - 9, asistenți medicali - 9, personal auxiliar - 2.
Starea de sănătate a persoanelor infectate: 546 se află în stare gravă (dintre care 34 de pacienți sunt conectați la aparate de respirație asistată), 1397 sunt în stare de gravitate medie, ceilalţi pacienţi în stare satisfăcătoare.
Tot în ultimele 24 de ore, alte 344 de persoane au fost tratate și externate. În total, 24 777 de persoane au fost vindecate de COVID-19.
Totodată, MSMPS informează despre înregistrarea altor patru decese provocate de COVID-19, numărul morților ajungând la 981.
Copiii, cei mai afectați de virușii sezonieri. Recomandări privind prevenirea formelor grave de boli respiratorii
Ministra Sănătății avertizează părinții că rujeola a revenit în regiune și îi îndeamnă să vaccineze copiii
Legislativul s-a alăturat campaniei naționale de împădurire „Generația Pădurii”
Ministerul Educaţiei a lansat ciclul de evenimente regionale în cadrul campaniei „Învață în Moldova”
Un șofer de 30 de ani și-a pierdut viața după ce a intrat cu mașina într-un copac în orașul Sângera
Poșta Moldovei a lansat o carte poștală dedicată Campaniei Naționale de Împădurire „Generația Pădurii”
Elevii au mers astăzi la lecții pentru a recupera o zi de vacanță
Cetățenii sunt invitați la marea plantare. În această primăvară, Republica Moldova va împăduri 3.500 de hectare de terenuri
CSM anunță concurs pentru suplinirea funcțiilor de conducere în 13 judecătorii
În zilele de odihnă, peste 3500 de șoferi au fost sancționați de polițiști
Serviciul Fiscal de Stat a încasat săptămâna trecută 818 milioane lei la Bugetul public național
SUA părăsesc grupul care îi investighează pe liderii responsabili de războiul din Ucraina
R. Moldova și Grecia vor încheia un memorandum de cooperare în domeniul Culturii. Diaspora, invitată să participe
Serviciul Vamal a colectat peste 705 milioane de lei într-o săptămână
Poliția avertizează: Pe unele trasee se circulă în condiții de vizibilitate redusă
„Voci care ne unesc” // Soprana Elena Moșuc și pianista ieșeană Vasilica Stoiciu-Frunză, într-un concert la Sala cu Orgă
Peste 7.000 de elevi participă la Testarea de Bază PISA 2025
ANOFM a participat la Târgul de Cariere organizat de Centrul de Excelență în Economie și Finanțe
Șeful diplomației moldovenești va efectua o vizită oficială în India și Nepal
Cursul valutar // Euro crește, dolarul scade ușor
AMDM a emis primul certificat de conformitate cu Regulile de bună practică de farmacie unei farmacii
Miniștrii de externe ai UE discută despre planul de ajutor pentru Ucraina în valoare de zeci de miliarde de euro
Peste 4.000 de persoane au fost angajate prin intermediul ANOFM de la începutul anului 2025
Maia Sandu a transmis condoleanțe după tragedia din Macedonia de Nord: „Gândurile noastre sunt cu voi în această perioadă dificilă”
USMF „Nicolae Testemițanu” și Universitatea de Medicină din Zaporojie au încheiat un acord de colaborare