ro

 

Societate
22 Martie, 2026 / 11:55
/ 03 Noiembrie, 2021

COVID-19: În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1 487 de cazuri noi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 nov. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost efectuate 8 524 de teste, fiind confirmate 1 487 de cazuri de infecție cu noul coronavirus. Din numărul de cazuri noi, nouă sunt asociate cu contact peste hotare. Astfel, până la ziua de astăzi, în țară s-au înregistrat 341 675 de cazuri de COVID-19, relatează MOLDPRES.

Potrivit datelor Ministerului Sănătății, din cazurile noi, 16 sunt în rândul lucrătorilor medicali (6-medici, 6-asistenți medicali, 4-personal auxiliar).

În total, în instituțiile medico-sanitare spitalicești sunt internate 2 852 de persoane confirmate cu infecția COVID-19, dintre care 338 în stare extrem de gravă și 25 pacienți sunt supuși ventilării mecanice.

În același timp, în tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 se află 9 013 persoane, iar 13 240 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Alți 1 364 de pacienți au fost vindecați. În total, 319 891 de bolnavi au fost tratați de COVID-19.

Totodată, ministerul informează despre înregistrarea altor 42 de decese provocate de noul coronavirus, numărul morților ajungând la 7 912.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă vreme caldă, cu cer variabil

/ Acum 1 zi

Intervențiile de limitare a poluării continuă pe cursul Nistrului prin utilizarea tehnologiilor de absorbție a reziduurilor

/ Acum 1 zi

Pădurile din Moldova, analizate din perspectivă economică la Forumul național forestier 2026

/ Acum 1 zi

CNAS a finanțat indemnizațiile pentru incapacitatea temporară de muncă și cele adresate familiilor cu copii

/ Acum 1 zi

Autoritățile pregătesc studii de impact după poluarea Nistrului

/ Acum 1 zi

IGP semnalează tentative de fraudă. Escrocii invocă „credite ilegale” și folosesc identități false ale polițiștilor

/ Acum 1 zi

Ministrul Mediului la raport în Parlament: „Eu o să spun lucrurilor pe nume: vinovatul exclusiv pentru această poluare masivă este Federația Rusă”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu: „Francofonia este una dintre punțile noastre cu familia europeană”

/ Acum 1 zi

Mandatul de arest pe numele lui Vladimir Plahotniuc a fost prelungit cu încă 30 de zile

/ Acum 1 zi

Un bărbat a fost condamnat după ce a detonat un dispozitiv artizanal lângă locuința primarului din Stăuceni

/ Acum 1 zi

Peste 5 000 de persoane și-au găsit un loc de muncă cu sprijinul ANOFM

/ Acum 1 zi

Investiții pentru promovarea lecturii: în 25 de școli din capitală vor fi create laboratoare literare

/ Acum 1 zi

Mai multe persoane cu funcții de răspundere din Comitetul Executiv al UTA Găgăuzia, bănuite de depășirea atribuțiilor de serviciu

/ Acum 1 zi

VIDEO // Limba franceză și valorile francofone, celebrate în Parlamentul Republicii Moldova