COVID-19: În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1 715 cazuri noi
Chişinău, 19 oct. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost efectuate 9 407 teste, fiind confirmate 1 715 cazuri de infecție cu noul coronavirus. Din numărul de cazuri noi, cinci sunt asociate cu contact peste hotare. Astfel, până la ziua de astăzi, în țară s-au înregistrat 319 614 cazuri de COVID-19, relatează MOLDPRES.
Potrivit datelor Ministerului Sănătății, din cazurile noi, 40 sunt în rândul lucrătorilor medicali: (21 - medici, 13 - asistenți medicali, 6 - personal auxiliar).
În total, în instituțiile medico-sanitare spitalicești sunt internate 2 472 de persoane confirmate cu infecția COVID-19, dintre care 224 în stare extrem de gravă și 35 pacienți sunt supuși ventilării mecanice.
În același timp, în tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 se află 9 000 de persoane, iar 15 116 sunt sub supraveghere la domiciliu.
Alți 1 418 pacienți au fost vindecați. În total, 299 214 bolnavi au fost tratați de COVID-19.
Totodată, ministerul informează despre înregistrarea altor 36 de decese provocate de noul coronavirus, numărul morților ajungând la 7 309.
Republica Moldova aliniază cadrul național privind prevenirea și combaterea discriminării la standardele europene
Încă un magistrat nu a promovat evaluarea externă. Angela Catană a fost eliberată din funcția de judecător
VIDEO // Rețea de migrație ilegală spre UE, destructurată la Ungheni. Trei suspecți au fost reținuți
Cetățenii vor putea veni cu propuneri pe agenda autorităților prin platforma e-Democrație
Rata de promovare la BAC a crescut, după sesiunea suplimentară: peste 15 mii de candidați au promovat examenele
Republica Moldova intră în stare de alertă în sectorul hidrologic. „Trebuie să fim pregătiți și să acționăm cu prudență și responsabilitate”
Peste 14 600 mii de solicitări la ambulanță într-o săptămână. Cele mai multe urgențe au fost de natură cardiovasculară
Vaccinarea împotriva hepatitei B, extinsă pentru adulții cu risc sporit de infectare. CNAM alocă fonduri pentru 13,8 mii de doze
Un taximetrist a fost condamnat la opt luni de închisoare după ce ar fi pretins 400 de euro pentru a influența angajați ai poliției
CSM a lansat concurs pentru ocuparea a 15 funcții de judecător în Colegiul specializat anticorupție al Judecătoriei Chișinău
Polițiștii din Brigada „Fulger” desfășoară exerciții tactice în Basarabeasca
Agenda evenimentelor, marți, 28 iulie
METEO // Ploi slabe pe alocuri și vânt intensificat. Cum va fi vremea pe 28 iulie
Igor Grosu: „Cetățenii vor beneficia de compensații pentru perioada rece a anului”
Tinerii specialiști în domeniul climei și egalității de gen pot obține burse pentru experiență practică
FOTO // Guvernul susține transformarea orașelor Drochia și Râșcani prin investiții majore în infrastructură urbană
Premierul Vasile Tofan merge la București, în prima sa vizită externă de la preluarea mandatului
Prim-ministrul Vasile Tofan va efectua o vizită oficială la București
PAS va avea un nou deputat: CEC propune validarea mandatului lui Roman Roșca, după demisia lui Alexandr Trubca
Parteneriatul moldo-român și parcursul european al Republicii Moldova, discutate de Premierul Vasile Tofan și ambasadorul României, Cristian-Leon Țurcanu
Carnet de vânător electronic și noi restricții pentru braconieri. Legea vânătorii va fi modificată
MDED pregătește două pachete noi de dereglementare: 100 de legi și hotărâri vor fi modificate
Cronica ARHIVELOR // Ion Hîncu, arheologul care a contribuit la descoperirea patrimoniului medieval al R. Moldova
Parlamentul a denunțat acordul cu CSI privind colaborarea în domeniul cărții și poligrafiei
Organizația „Eurasia”, asociată cu Ilan Șor, inclusă în Registrul organizațiilor extremiste din Republica Moldova
Noi reguli pentru protecția navigatorilor și siguranța navelor de pescuit. Parlamentul a ratificat două convenții internaționale
Statele din Golf susțin un plan care permite Iranului să perceapă taxe voluntare în Strâmtoarea Ormuz
Un bărbat din Soroca, salvat după ce a intrat în stop cardio-respirator în urma unui atac de viespi
ARMENPRESS // Afacerile în pas cu politica: Forumul de afaceri Armenia–Turcia se va reuni din nou la Erevan în septembrie
FOTO // Festivalul „La Seceriș” a celebrat tradițiile rurale și munca agricultorilor la Cîrnățeni