ro

 

Societate
22 Aprilie, 2026 / 12:58
/ 19 Aprilie, 2022

COVID-19: În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 143 de cazuri noi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 19 apr. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost efectuate 2 998 de teste, fiind confirmate 143 de cazuri de infecție cu noul coronavirus. Din numărul de cazuri noi, două sunt asociate cu contact în afara țării. Astfel, până la ziua de astăzi, în țară s-au înregistrat 516 587 de cazuri de COVID-19, relatează MOLDPRES.

Potrivit datelor Ministerului Sănătății, din cazurile noi, opt sunt lucrători medicali: patru doctori și patru angajați din rândul personalului auxiliar.

În instituțiile medico-sanitare spitalicești sunt internate 257 de persoane confirmate cu COVID-19. În stare extrem de gravă sunt 43 de pacienți, dintre care șase supuși ventilării mecanice.

În același timp, în tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 sunt 923 de persoane, iar 1 148 se află sub supraveghere.

Alte 186 de persoane au fost vindecate. În total, 503 599 de bolnavi au fost tratați de COVID-19.

Totodată, ministerul a raportat alte trei decese provocate de noul coronavirus, numărul morților ajungând la 11 485.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Comisia de evaluare a Judecătorilor ajustează structura Completului E după numirea unui nou membru internațional

/ Acum 1 zi

Un tânăr din Telenești a fost condamnat la 20 de ani de închisoare după ce și-ar fi omorât și incendiat consăteanul

/ Acum 1 zi

Peste 3850 de încălcări în traficul rutier, documentate de polițiști în zilele de odihnă

/ Acum 1 zi

O tânără din Chișinău a fost condamnată după ce a înșelat mai mulți cumpărători pe rețele sociale

/ Acum 1 zi

Peste 4000 de solicitări la ambulanță de Paștele Blajinilor: zeci de persoane au avut nevoie de îngrijiri în cimitire

/ Acum 1 zi

Ancheta incendiului de la Durlești a fost finalizată: dosarul ajunge la magistrați

/ Acum 1 zi

INTERVIU MOLDPRES // Rectorul USM, Otilia Dandara: „Ne propunem să ne consolidăm pozițiile ca un actor important pe piața serviciilor educaționale”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Gheorghe Hajder: „Reforma Moldsilva va aduce salarii mai mari și condiții de muncă mai bune pentru pădurari”

/ Acum 1 zi

Locuitorii din raioanele Ștefan Vodă și Hâncești vor beneficia de consultații medicale gratuite

/ Acum 1 zi

Meteorologii au emis Cod galben de îngheț, valabil în nordul țării

/ Acum 1 zi

Un cetățean moldovean, reținut la Moscova pentru presupuse acțiuni teroriste. Ambasada urmează să stabilească circumstanțele cazului

/ Acum 1 zi

FOTO // Flux sporit spre capitală. Polițiștii au instituit banda reversibilă pentru a fluidiza circulația

/ Acum 1 zi

FOTO // Campania „Învață în Moldova!”. Academia „Ștefan cel Mare” încheie vizitele în liceele din țară

/ Acum 1 zi

Cod galben de instabilitate atmosferică. În centrul și sudul țării se prevăd ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelie