COVID-19: În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 372 de cazuri noi
Chişinău, 19 mar. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost efectuate 3 814 teste, fiind confirmate 372 de cazuri de infecție cu noul coronavirus. Din numărul de cazuri noi, nouă sunt asociate cu contact în afara țării. Astfel, până la ziua de astăzi, în țară s-au înregistrat 510 206 cazuri de COVID-19, relatează MOLDPRES.
Potrivit datelor Ministerului Sănătății, din cazurile noi, zece sunt lucrători medicali: cinci doctori, trei asistenți medicali și doi angajați din rândul personalului auxiliar.
În total, în instituțiile medico-sanitare spitalicești sunt internate 426 de persoane confirmate cu COVID-19. În stare extrem de gravă sunt 50 de pacienți, dintre care șase supuși ventilării mecanice.
În același timp, în tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 sunt 1 995 de persoane, iar 5 024 se află sub supraveghere.
Totodată, alte 623 de persoane au fost vindecate. În total, 494 420 de bolnavi au fost tratați de COVID-19.
Totodată, ministerul a raportat alte trei de decese provocate de noul coronavirus, numărul morților ajungând la 11 381.
Serviciile de sănătate mintală din Moldova, transformate prin proiectul MENSANA. Rezultatele a 12 ani de reformă
Ministerul Educației a publicat rezultatele sesiunii de bacalaureat. Rata de promovare a crescut
VIDEO // Ministrul Mediului suspendă ordinul privind recoltarea căprioarelor și anunță consultări publice
Un fost angajat al poliției a fost condamnat la închisoare pentru abuz în timpul unei intervenții
Șapte persoane din Bălți, înșelate într-o piramidă financiară. Un bărbat a fost condamnat la închisoare
Marcel Bolboaca-Negru este noul atașat al apărării în cadrul Ambasadei SUA la Chișinău
Canicula pune în pericol eficiența medicamentelor. Recomandările AMDM pentru păstrarea corectă a acestora pe timp de vară
Rezultatele preliminare ale examenelor de gimnaziu au fost afișate
DOC // Lucrările de dezvoltare a infrastructurii regionale de gestionare a deșeurilor au fost declarate de utilitate publică
Cabinete renovate și servicii îmbunătățite la Centrul de Sănătate Glodeni
Agenda evenimentelor, joi, 25 iunie
METEO // Temperaturi de până la 32 de grade pe 25 iunie
Tentativă de omor la Buiucani. O femeie a fost stropită cu o substanță inflamabilă și incendiată de soț
Un ofițer de la „Fulger” a fost rănit după o împușcătură accidentală în timpul serviciului
Doi elani, împușcați ilegal la Briceni. Poliția a deschis un dosar penal pentru braconaj
O minoră s-a înecat într-un iaz din Soroca. Salvatorii trag un semnal de alarmă
Premierul Alexandru Munteanu și Președinta BERD, Odile Renaud-Basso – dialog despre investițiile strategice și sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în dialog cu omologul estonian, Kristen Michal
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare Valeriu Chiveri cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp
„Prietenii adevărați rămân alături”. Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu prim-ministra Ucrainei
VIDEO // Două femei au fost reținute pentru escrocherie. Victima, prejudiciată cu circa 450 000 de lei
Circa 120 de persoane cu dizabilități, aflate în îngrijire rezidențială, vor avea acces la traiul în comunitate
Restricții de circulație în centrul capitalei
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu însărcinatul cu afaceri al Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova
BTA: Câștigătoarea Eurovision 2026, Dara, se alătură campaniei Ministerului Turismului pentru promovarea Bulgariei
Cutremure în Venezuela. Cel puțin 164 de morți și aproape 1.000 de răniți
Salariile angajaților din sistemul de asistență socială vor fi majorate. Ministra Natalia Plugaru: „Un pas important pentru recunoașterea muncii lor”
DOC // Ministerul Energiei a publicat memorandumul pentru construcția unei centrale electrice pe gaze de circa 100 MW
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Consiliul Directorilor BERD. Discuții despre reforme, parcursul european și proiectele susținute de Bancă
MEC propune schimbarea modului de administrare a școlilor: vor fi create Agenții Teritoriale pentru Educație