ro

 

Societate
29 Mai, 2026 / 21:54
/ 19 Martie, 2022

COVID-19: În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 372 de cazuri noi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 19 mar. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost efectuate 3 814 teste, fiind confirmate 372 de cazuri de infecție cu noul coronavirus. Din numărul de cazuri noi, nouă sunt asociate cu contact în afara țării. Astfel, până la ziua de astăzi, în țară s-au înregistrat 510 206 cazuri de COVID-19, relatează MOLDPRES.

Potrivit datelor Ministerului Sănătății, din cazurile noi, zece sunt lucrători medicali: cinci doctori, trei asistenți medicali și doi angajați din rândul personalului auxiliar.

În total, în instituțiile medico-sanitare spitalicești sunt internate 426 de persoane confirmate cu COVID-19. În stare extrem de gravă sunt 50 de pacienți, dintre care șase supuși ventilării mecanice.

În același timp, în tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 sunt 1 995 de persoane, iar 5 024 se află sub supraveghere.

Totodată, alte 623 de persoane au fost vindecate. În total, 494 420 de bolnavi au fost tratați de COVID-19.

Totodată, ministerul a raportat alte trei de decese provocate de noul coronavirus, numărul morților ajungând la 11 381.


 
Ultimele Știri
/ Acum 11 ore

VIDEO // Cocaină ascunsă în tufișuri și lângă trotuare: patru traficanți, condamnați la până la 12 ani de pușcărie

/ Acum 13 ore

Polițiștii vor participa la careurile solemne dedicate „Ultimului sunet”. Recomandările INSP

/ Acum 13 ore

Festivități dedicate ultimului sunet, organizate în școlile din țară. Anul de studii 2025-2026 a ajuns la final

/ Acum 22 ore

Agenda evenimentelor, vineri, 29 mai

/ Acum 1 zi

Vreme răcoroasă și fără precipitații pentru ziua de vineri

/ Acum 1 zi

Declarație privind combaterea consumului de tutun, aprobată de Parlament

/ Acum 1 zi

Număr record de elevi care vor primi nota „10” din oficiu la bacalaureat în 2026

/ Acum 1 zi

Numărul plângerilor depuse la Consiliul pentru egalitate, în creștere în 2025: circa 400 de cereri recepționate anul trecut

/ Acum 1 zi

Aproape două milioane de lei pierdute în urma fraudelor telefonice în doar 24 de ore

/ Acum 1 zi

Curtea de Apel a menținut sentința în dosarul bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul

/ Acum 1 zi

Condiții speciale de admitere și burse în valoare de 1200 de lei pentru elevii și studenții de etnie romă

/ Acum 1 zi

Igor Grosu, apel către cetățeni după valul de escrocherii: „Vă rog frumos, fiți atenți și puneți întrebări”

/ Acum 1 zi

Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate

/ Acum 1 zi

FOTO // După aproape o săptămână de intervenții intense, riscul de inundații a scăzut în raioanele afectate de ploile torențiale. Celula de criză și tabăra operațională a IGSU și-au încheiat activitatea după stabilizarea situației în teren