ro

 

Societate
20 Martie, 2026 / 22:27
/ 21 Iunie, 2021

COVID-19: În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 47 de cazuri noi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 21 iun. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost procesate 3.464 de teste, fiind confirmate 47 de cazuri de infecție cu noul coronavirus, dintre care patru de import. În total, până la ziua de astăzi, în ţară au fost înregistrate 256.187 de cazuri de COVID-19, transmite MOLDPRES.

Potrivit datelor Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale (MSMPS), din numărul total de cazuri,  niciunul nu este în rândul lucrătorilor medicali.

În total, în cadrul instituțiilor medico-sanitare spitalicești sunt internați 135 de pacienți confirmați cu infecția COVID-19, dintre care 45 în stare extrem de gravă (11 pacienți sunt conectați la aparate de respirație asistată).

În același timp, în tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de Covid se află 651 de persoane, iar 15.286 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Alte 39 de persoane au fost vindecate. În total, 249.216 persoane au fost tratate de COVID-19.

Totodată, MSMPS informează despre înregistrarea altor trei decese provocate de noul coronavirus, numărul morților ajungând la 6.173.


 
Ultimele Știri
/ Acum 11 ore

Peste 500 de procurori participă la Adunarea Generală a Procurorilor

/ Acum 12 ore

Arest prelungit în dosarul asasinatelor din Ucraina: ancheta continuă

/ Acum 12 ore

Moldovenii care muncesc în Ucraina vor putea beneficia de pensii și alte prestații sociale

/ Acum 12 ore

CNAM a alocat circa 190 de milioane de lei pentru servicii stomatologice în 2025

/ Acum 12 ore

FOTO // Programul național de lectură „100 de povești citite”: noi titluri de carte oferite grădinițelor din întreaga țară

/ Acum 13 ore

Peste 3.300 de dosare de insolvabilitate au fost soluționate la Judecătoria Chișinău

/ Acum 23 ore

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder: „Locuitorii din nordul țării vor avea din nou apă la robinet, dar cu restricții pentru consum alimentar”

/ Acum 1 zi

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în vizită la Cosăuți: „Vom monitoriza constant probele de apă” 

/ Acum 1 zi

METEO // Vreme noroasă și cu maxime de +14°C, vineri

/ Acum 1 zi

Măsuri pentru protejarea Nistrului. La Arionești a fost instalat un nou sistem de colectare a poluanților

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 20 martie

/ Acum 1 zi

Procurorii din toată țara se reunesc vineri în Adunarea Generală: prioritățile pentru 2026, pe agendă

/ Acum 1 zi

FOTO // Premierul Alexandru Munteanu, în vizită la Bălți: „Recomandăm ca în următoarele 48 de ore apa să fie utilizată doar în scopuri menajere”

/ Acum 1 zi

MEC semnalează distribuirea unui document fals către instituții de învățământ din UTA Găgăuzia