ro

 

Societate
28 Iunie, 2026 / 06:11
/ 06 Noiembrie, 2020

COVID-19: În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 935 de cazuri noi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 6 nov. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost procesate 3019 teste, fiind confirmate 935 de cazuri de infecție cu noul coronavirus, dintre care nouă de import. În total, până la ziua de astăzi, în ţară au fost înregistrate 80 501 cazuri de COVID-19, transmite MOLDPRES.

Potrivit datelor Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale (MSMPS), din numărul total de cazuri, 51 sunt lucrători medicali: medici - 15, asistenți medicali - 31, personal auxiliar - 5.

Starea de sănătate a persoanelor infectate arată în felul următor: 814 se află în stare gravă (dintre care 43 de pacienți sunt conectați la aparate de respirație asistată), 1466 în stare de gravitate medie, ceilalţi pacienţi sunt în stare satisfăcătoare.

În același timp, 4742 de persoane sunt în tratament la domiciliu cu forme ușoare de COVID-19, iar 25 558 sunt sub supraveghere la domiciliu. 

Alte 1000 de persoane au fost tratate și externate. În total, 60 220 de persoane au fost vindecate de COVID-19.

Totodată, MSMPS informează despre înregistrarea altor 16 decese provocate de COVID-19, numărul morților ajungând la 1882. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Activele militare scoase din uz vor fi reevaluate și valorificate

/ Acum 1 zi

Val de căldură în Republica Moldova: meteorologii au emis Cod galben, portocaliu și roșu de caniculă

/ Acum 1 zi

Igor Grosu invită cetățenii la spectacolul „1946”: „Un eveniment de comemorare și reflecție”

/ Acum 1 zi

Deputații au ținut un minut de reculegere în memoria victimelor conflictului de pe Nistru

/ Acum 1 zi

Moment de reculegere în Parlament în memoria celor doi polițiști decedați la Sîngerei

/ Acum 1 zi

Trei minori și-au pierdut viața în bazinele acvatice din țară în ultimele 24 de ore

/ Acum 1 zi

FOTO // Schemă de exporturi către entități sancționate din Rusia, descoperită de SIS și PCCOCS. Mărfuri de peste 21 milioane lei, investigate

/ Acum 1 zi

VIDEO // Grupare de familie destructurată de oamenii legii. Tată și fiu riscă până la 15 ani de închisoare pentru vânzare de droguri

/ Acum 1 zi

DOC // Elevii din școlile reorganizate vor beneficia de o alocație lunară de 1000 de lei

/ Acum 1 zi

VIDEO // Noi rețineri în dosarul „Car Vertical”. Șase bărbați sunt cercetați pentru șantaj și încălcarea vieții private

/ Acum 1 zi

Peste 30 de medicamente noi vor apărea în farmaciile din Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Agenda evenimentelor, vineri, 26 iunie

/ Acum 2 zile

Peste un milion de lei sustrași prin fraude telefonice într-o singură zi. Poliția atenționează cetățenii

/ Acum 2 zile

Doi elani, împușcați ilegal la Briceni. Poliția a deschis un dosar penal pentru braconaj