COVID-19: În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 94 de cazuri noi
Chişinău, 26 mai. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost procesate 4.402 teste, fiind confirmate 94 de cazuri de infecție cu noul coronavirus. În total, până la ziua de astăzi, în ţară au fost înregistrate 254.908 de cazuri de COVID-19, transmite MOLDPRES.
Potrivit datelor Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale (MSMPS), din numărul total de cazuri, niciunul nu este în rândul lucrătorilor medicali.
În total, în cadrul instituțiilor medico-sanitare spitalicești sunt internați 699 de pacienți confirmați cu infecția COVID-19, dintre care 99 în stare extrem de gravă (16 pacienți sunt conectați la aparate de respirație asistată).
În tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 se află 1.105 persoane, iar 14.610 sunt sub supraveghere la domiciliu.
Alte 128 de persoane au fost vindecate. În total, 247.016 persoane au fost tratate de COVID-19.
Totodată, MSMPS informează despre înregistrarea altor patru decese provocate de COVID-19, numărul morților ajungând la 6.088.
Șeful PA, Marcel Dumbravan: „Procurorii au 15 zile la dispoziție pentru a decide dacă contestă sentința lui Vladimir Plahotniuc”
Institutul Mamei și Copilului: minora din Râșcani se află în stare stabilă și a fost externată
Judecătorii Natalia Mămăligă și Petru Triboi au promovat evaluarea externă
Evaluarea școlilor private va fi unificată: autoritățile introduc standarde minime și controale periodice
Condamnarea lui Vladimir Plahotniuc în dosarul „Frauda bancară”. Șeful PA, Marcel Dumbravan: „Acesta ar fi beneficiat de 39,2 milioane de dolari și 3,5 milioane de euro sustrase din Banca de Economii, Unibank și Banca Socială”
Apeductul Soroca-Bălți-Sângerei se extinde cu aproape 50 de kilometri în opt localități
VIDEO // Substanțe psihoactive vândute ca suplimente de slăbire: percheziții în Chișinău și un suspect reținut
Procurorul anticorupție Alexandru Cernei a promovat evaluarea externă
Cinci școli din Moldova implementează programul „Școala Viitorului” pentru îmbunătățirea procesului educațional
Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Bălan, va fi extrădat vineri în Republica Moldova
Trei loturi de preparate alimentare cu un conținut periculos de grăsimi trans au fost blocate la frontieră de inspectorii ANSA
Percheziții în Chișinău și Orhei într-un dosar de corupere electorală: 26 de persoane, bănuite
LIVE // Procuratura Anticorupție oferă detalii despre condamnarea lui Vladimir Plahotniuc la 19 ani de pușcărie
DOC // Agenții imobiliari vor fi obligați să dețină un certificat de competență profesională. Noile modificări legislative, publicate în Monitorul Oficial
Peste 107 milioane de lei, alocate de CNAM pentru îngrijiri paliative
VIDEO // BNM lansează moneda comemorativă „Eleonora Romanescu – 100 de ani de la naștere”
Atac nocturn asupra Odesei: doi morți și mai mulți răniți după lovituri asupra zonelor rezidențiale și a unei nave comerciale
DOC // Programul de stat „Capitala Tineretului”, cu bugete majorate și reguli noi, publicat în Monitorul Oficial
Premierul Alexandru Munteanu, la deschiderea festivalului „USA Freedom 250”: „Libertatea înseamnă capacitatea unui stat de a-și proteja cetățenii, de a le asigura stabilitate și de a le crea oportunități reale acasă”
Cotații în creștere pentru euro și dolar: curs valutar anunțat de BNM
Catastrofa nucleară de la Cernobîl, comemorată la Chișinău. Ambasadorul Paun Rohovey: „Securitatea nucleară capătă din nou o importanță critică”
Aur pentru Republica Moldova. Marin Robu a devenit campion european la haltere
O familie din Orhei și-a transformat locuința într-o casă eficientă energetic, cu sprijinul programului FEERM
Președinta Maia Sandu salută sprijinul UE pentru Ucraina și sancțiunile împotriva Rusiei: „O Europă mai sigură și mai securizată”
Adjunctul Procurorului-șef al Procuraturii Anticorupție, audiat în fața Comisiei de evaluare
Agenda evenimentelor vineri, 24 aprilie
Autoritățile vor lansa Planul național pentru siguranța jurnaliștilor
VIDEO // Premierul român Ilie Bolojan urmează să conducă interimar Ministerul Energiei
USA Freedom 250 // Premierul Alexandru Munteanu: Parteneriatul cu SUA aduce rezultate concrete pentru cetățenii Republicii Moldova
Premierul Alexandru Munteanu, la deschiderea festivalului „USA Freedom 250”: „Libertatea înseamnă capacitatea unui stat de a-și proteja cetățenii, de a le asigura stabilitate și de a le crea oportunități reale acasă ”