ro

 

Societate
21 Martie, 2026 / 23:23
/ 21 Septembrie, 2021

COVID-19: În ultimele 24 de ore, s-au înregistrat 1 300 de cazuri noi

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 21 sep. /MOLDPRES/. În ultimele 24 de ore, în Republica Moldova au fost efectuate 9 859 de teste, fiind confirmate 1 300 de cazuri noi de infectare cu noul coronavirus, dintre care 1 034 în rândul persoanelor nevaccinate. Din numărul de cazuri noi, 29 sunt asociate cu contact în afara țării. Astfel, până la ziua de astăzi, în Moldova s-au înregistrat 283 950 de cazuri de COVID-19, relatează MOLDPRES.

Potrivit datelor Ministerului Sănătății, din cazurile noi, 30 sunt în rândul lucrătorilor medicali: (10 - medici, 12-  asistenți medicali, 8 - personal auxiliar).

În total, în instituțiile medico-sanitare spitalicești sunt internate 1 735 de persoane confirmate cu infecția COVID-19, dintre care 133 în stare extrem de gravă și 11 pacienți sunt supuși ventilării mecanice.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 se află 6 198 de persoane, iar 16 698 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Alți 725 de pacienți au fost vindecați. În total, 268 771 de bolnavi au fost tratați de COVID-19.

Totodată, ministerul informează despre înregistrarea altor 12 decese provocate de COVID-19, numărul morților ajungând la 6 617.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Autoritățile pregătesc studii de impact după poluarea Nistrului

/ Acum 1 zi

IGP semnalează tentative de fraudă. Escrocii invocă „credite ilegale” și folosesc identități false ale polițiștilor

/ Acum 1 zi

Ministrul Mediului la raport în Parlament: „Eu o să spun lucrurilor pe nume: vinovatul exclusiv pentru această poluare masivă este Federația Rusă”

/ Acum 1 zi

Președinta Maia Sandu: „Francofonia este una dintre punțile noastre cu familia europeană”

/ Acum 1 zi

Mandatul de arest pe numele lui Vladimir Plahotniuc a fost prelungit cu încă 30 de zile

/ Acum 1 zi

Un bărbat a fost condamnat după ce a detonat un dispozitiv artizanal lângă locuința primarului din Stăuceni

/ Acum 1 zi

Peste 5 000 de persoane și-au găsit un loc de muncă cu sprijinul ANOFM

/ Acum 1 zi

Investiții pentru promovarea lecturii: în 25 de școli din capitală vor fi create laboratoare literare

/ Acum 1 zi

Mai multe persoane cu funcții de răspundere din Comitetul Executiv al UTA Găgăuzia, bănuite de depășirea atribuțiilor de serviciu

/ Acum 1 zi

VIDEO // Limba franceză și valorile francofone, celebrate în Parlamentul Republicii Moldova

/ Acum 1 zi

SPPS se aliniază standardelor europene de protecție a personalităților

/ Acum 1 zi

VIDEO // Preşedintele Parlamentului apreciază sprijinul României, care a reacționat rapid în gestionarea situației de pe Nistru

/ Acum 1 zi

Legislativul a ratificat Acordul cu Ucraina pentru repatrierea copiilor neînsoțiți

/ Acum 1 zi

Costurile expertizelor judiciare vor fi reglementate de la 1 iulie 2026